Keď počuje futbalový fanúšik názov FC Barcelona, vybaví sa mu “nezastaviteľný gigant”, proti ktorému sa dá len ťažko uspieť. Aktuálne oblieka dres tohto celku stále dosť kvalitných hráčov, no finančné problémy donútili Kataláncov poriadne si utiahnuť opasky, čo znamenalo celoplošné znižovania platov, zviazané ruky na prestupovom trhu, a dokonca, stratu Lionela Messiho.

FC Barcelonu do značnej miery zničili premrštené platy, ktoré svojim hráčom ponúkala, a samozrejme, mnohé predražené a ťažko pochopiteľné nákupy. Resp. tie mali za cieľ udržať klub na výslní, no vo väčšine prípadov to v ostatnom období dopadlo fiaskom. Teraz sa pozrime na tie najväčšie omyly, ktorých sa 26-násobný španielsky šampión dopustil.

Antoine Griezmann – 120 mil. €, Philippe Coutinho 135 mil. €, Ousmane Dembélé 135 mil. €

Investovať 390 mil. € do trojice hráčov? To prakticky nemá obdobu (s výnimkou PSG a ich podpisov Neymara a Mbappého). A aká je realita? Coutinha podľa mnohých nenechal vyniknúť Messi, ktorý ho nepustil k tomu, čo mu išlo najlepšie. Dembélé síce zažil úžasnú sezónu v Dortmunde, no v Barcelone sa stal z neho “sklenený muž” a Griezmann síce strelil 35 gólov za dve sezóny, no i ten sa dostal do tieňa Messiho, z ktorého sa prakticky nedalo vymaniť. Navyše, jeho srdce zrejme po celý čas bilo pre Atlético, kam sa teraz formou hosťovania vrátil.

Philippe Coutinho

Leto 2020 – Miralem Pjanić – 60 mil. €, Trincao 31 mil. €

Nákup Pjanića asi ani netreba komentovať. Bola to síce viac-menej výmena s Arthurom, ktorý smeroval do Juventusu, no za celý rok dostal šancu len asi na 1300 minút, z toho v La Lige len 620 minút. Ak dáte za niekoho také obrovské peniaze, predsa s ním máte nejaký plán, alebo? Teraz hosťuje v Besiktasi a klub zaňho už snáď nikdy neuvidí naspäť ani cent.

To Trincao síce ešte nádej má, avšak aktuálne hosťuje vo Wolverhamptone. Ťažko si ale vysvetliť, prečo za niekoho (hoci s istým potenciálom), kto strelí v portugalskej lige osem gólov, treba “vyhodiť” až takéto peniaze. Navyše, v tom čase mala Barca v ofenzíve pretlak a samotnému hráčovi dala jedinýkrát v La Lige možnosť od úvodného výkopu.

Neto – 28 mil. €

Ak máte medzi tromi žrďami brankára, akým je ter-Stegen, je pochopiteľné, že plní rolu jedničky. To znamená, že dvojka si veľa nezachytá. Aké sú teda racionálne možnosti? Buď kúpite (alebo získate zdarma) nejakého skúseného veterána alebo získate/vychováte nejakého mladíka, ktorý môže rásť. Prečo ale utratiť takú vysokú čiastku za niekoho, kto je kvalitný, no nie až tak, aby vytlačil jedničku, a teda, toho veľa nenachytá? Aktuálne je na 19 štartoch behom viac než dvoch rokoch. Trošku zvláštna voľba. Nemyslíte?

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Transfermarkt.com | Foto: Twitter