Všetci fanúšikovia hokeja určite v týchto dňoch sledujú šampionát v Lotyšsku a väčšina musí byť poriadne v šoku. Veľmoci prišli na podujatie v oklieštených zostavách, čo hrá do kariet papierovo menej kvalitným krajinám, ktoré cítia šance možno i na historické výsledky.

Neutrálni fanúšikovia by možno aj boli radi, ak by sa podarilo outsiderom napísať nejaký ten rozprávkový príbeh, veď hokej je z hľadiska medailistov pomerne statická záležitosť. Napríklad v rokoch 1963-1991 získavali cenné kovy len štyri krajiny, a to ZSSR, Československo, Kanada a Švédsko. Od rozpadu ZSSR a Československa sa z medaile radovalo dovedna osem krajín, aj to USA len päťkrát, Slovensko štyrikrát a Švajčiarsko dvakrát.

Po zlom vstupe do turnaja v podaní Švédov, Kanady či Česka sa tak otvorene začalo hovoriť napríklad o tom, že medailu si kľudne môžu odviesť i krajiny, ktoré ju dlho nezískali alebo dokonca nikdy. Nebudeme ale predbiehať, veď kľudne všetci z nich ešte majú šance postúpiť a z medailí môže radovať napríklad trio Rusko, Fínsko, Česko, a teda, všetko „ostane pri starom“.

My sme sa ale pozreli na to, čo by sa predsa len mohlo stať, ak by sa veľmoci neprebrali. V prvom rade by sa mohlo stať, že spoznáme nového majstra sveta. Šampionát totižto nikdy neovládlo Švajčiarsko ani Nemecko, ktoré sa ukazujú vo veľmi dobrom svetle. A vlastne, v ich prípade by medaila (dokonca ani zlatá) nebola až takých zázrakom, veď Švajčiarov musíme brať vážne už niekoľko rokov, o čom svedčia striebra z rokov 2013 a 2018. Nemci pre zmenu uchmatli na ZOH 2018 strieborné medaily.

Mimochodom, ak nepočítame zlato Slovenska z roku 2002, posledným šampiónom mimo „TOP krajín“ bola Veľká Británia v roku 1936. A to bolo vrámci ZOH. Inak povedané, hokejový pravek. A do pozornosti pridávame ešte jeden zápis z čias dávno minulých. Naposledy a zároveň jedinýkrát sa stalo (v roku 1953 pred érou ZSSR), aby získali medailu súčasne dve krajiny mimo „veľmocí“. Za neúčasti Kanady, USA a ČSSR vtedy získalo zlato Švédsko, striebro Západné Nemecko a bronz Švajčiarsko. Zopakuje sa tentokrát 68 rokov stará história?

 

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Wikipedia | Foto: Twitter