Množstvo ľudí, ktorí cyklistiku sledujú len okrajovo, najmä kvôli Petrovi Saganovi, iste prekvapila správa, že najlepší slovenský cyklistika prestupuje do tímu z tzv. Pro kontinentálnej divízie. Vo futbalovej terminológií povedané, do „druhej ligy“. V cyklistike sa však tak celkom nehrá na prvú a druhú ligu, ako je tomu možno v iných športoch.

Aby sme si to zjednodušene vysvetlili, v cyklistike sa tímy delia na World Tour, Pro Kontinentálne a Kontinentálne tímy. Samozrejme, tie úplne výkonnostne najlepšie celky (a hlavne najbohatšie) patria do prvej spomínanej kategórie. To však nič nemení na tom, že viacero celkov z Pro kontinentálnej sféry má lepšie výsledky, ako niektoré tímy z World Tour. veď zoberme si napríklad Alpecin-Fénix, ktorý vyhral viacero etáp počas tohtoročnej Tour de France, ale aj celkovo počas celého roka a porovnajme si jeho úspechy s tímom World Tour ako Lotto-Soudal, ktoré takéto úspechy nedosiahlo. Je síce pravdou, že TotalEnergies nedosahuje lepšie výsledky ako tímy z najvyššej divízie, avšak práve to si sľubujú od Petra Sagana.

Peter Sagan môže ako bývalý majster sveta nosiť na rukávoch dresu dúhové pásiky

Výhodou (niekedy aj nevýhodou) WT tímov je aj fakt, že majú istú a zároveň povinnú účasť na pretekoch, ktoré sa taktiež radia do tej najvyššej WT kategórie (napríklad Okolo Poľska). Treba však podotknúť, že budúci Saganov zamestnávateľ je tímom, ktorý bol doteraz pozvaný na všetky najvýznamnejšie jarné klasiky a tiež na prestížnu Tour de France. Nebudeme si však klamať, že ak by aj na niektorých pretekoch, kde doteraz tento tím neštartoval, zrazu chcel byť, tak menu Peter Sagan neodolá žiadny organizátor a s radosťou by TotalEnergies vystavil tzv. Divokú kartu.

Z hľadiska účasti na pretekoch tak Peter Sagan nepríde o žiadne významné podujatie a viac menej by sa jeho doterajší program nemal meniť, možno až na jednu výnimku. Počas marca totiž zvykol slovenský cyklista štartovať na talianskom etapáku Tirreno-Adriatico. Vzhľadom nato, že budúci rok bude jazdiť za francúzsky tím, tak je predpoklad, že sa objaví na štarte etapového preteku Paríž-Nice, ktorý štartuje o pár dní pred spomínaným talianskym závodom.

Amatérska fotografia Petra Sagana v Košiciach pred prológom

TotalEnergies má navyše vo svojom tíme aj skvelých klasikárov, ktorí môžu byť nášmu cyklistovi nápomocní. Spomeňme si len legendárneho Nikiho Terpstru (víťaz monumentálnej klasiky Paríž-Roubaix a Okolo Flámska), Edvalda Boassona Hagena, Anthony Turgisa či Adriena Petita. Áno, možno pre cyklistického laika neznáme mená, avšak všetko sú to borci, ktorí sa dokázali umiestniť na popredných miestach v tých najvýznamnejších klasikách, kde pravidelne štartoval aj Peter Sagan. Ten si navyše so sebou do tímu berie Maceja Bodnára a Daniela Ossa, ktorí sú jeho dlhoroční oddaní domestici.

Trojnásobný majster sveta tak týmto presunom nestratí, avšak stratiť môže slovenská cyklistika a to dvoch jazdcov vo svetovom profipelotóne. Podľa najnovších správ totiž s Petrom do nového mužstva neodchádza Erik Baška, ani jeho brat Juraj Sagan. Obom jazdcom taktiež končí zmluva s BORA-hansgrohe a na súčasnom presýtenom cyklistickom trhu, kde je záujem najmä o mladších pretekárov, budú mať veľký problém nájsť si nový angažmán.

Čo je ešte smutnejšie, na mnohých stránkach sa pod príspevkami, ktoré sa venujú ich budúcnosti, dočítate množstvo hanlivých komentárov o tom, ako na to nemajú, alebo ako sa len údajne priživujú na mene Petra Sagana. Pravda je však taká, že aj keď ani jeden z nich nedosahuje také výsledky ako Peter, výkonnosť mať proste musia. Vo WT sa všetko meria na watty a iné údaje, ktoré sa pravidelne kontrolujú a čo i len dokončiť niektoré náročné podujatia chce poriadne tvrdý tréning a obrovskú výkonnosť. Cyklista je jeden z mála športov, kde tréning neoklameš a nezvezieš sa popri svojich kolegoch.

Baška a Saganovci spolu takto zvykli štartovať najmä na MSČR

Ak by nepostačilo ani toto tvrdenie, tak napríklad taký Erik Baška je Majstrom Európy do 23 rokov z roku 2015 a o rok neskôr vyhral aj populárny jednorázový pretek Handzame Classic. V roku 2020 sa taktiež umiestnil v jednej z etáp WT pretekov Santos Tour Down Under na treťom mieste v konkurencií elitných šprintérov ako Elia Vivani, André Greipel, Sam Bennett či Caleb Ewan. Túto sezónu mal však smolu, keď prekonal koronavírus a asi aj to sa prejavilo na jeho výkonoch. Potešilo len 20. miesto z úvodného prológu na Okolo Slovenska 2021, kde stratil na víťaza len 4 sekundy zo Slovákov zajazdil v tejto etape lepšie len Peter Sagan.

Pokiaľ ide o Juraja Sagana, ten je 4-násobným majstrom Slovenska, kde sa pri svojich víťazstvách dokázal udržať s najlepšími českými jazdcami, kde bohužiaľ často nedokázal byť žiadny iný Slovák. V pelotóne zasa odvádza kvantum tzv. čiernej roboty, ktorú odpracuje najmä v začiatkoch etáp, keď ešte v televízií nie je vysielaný prenos. Cyklistika je totiž tímový šport viac, ako by sa mohlo zdať.

Slovenských cyklistických nadšencov snáď poteší aspoň fakt, že solídne výsledky dosahujú v poslednje dobe (a potvrdili to aj na Okolo Slovenska) Lukáš Kubiš (21 rokov, Dukla Banská Bystrica) a Matúš Stoček (22 rokov, Topforex-ATT Investments). Budeme veriť, že by mohli byť cyklistami, ktorí to dotiahnu aj do niektorého z popredných cyklistických celkov, ideálne do niektorého z World Tour tímov.

Erik Baška a Juraj Sagan sú dobrí kamaráti a neváhajú prevetrať aj horské bicykle

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Instagram/erikbaska/petosagan