Po sklamajúcom štvrtom mieste na talianskych pretekoch Miláno-San Remo sa Petrove Saganove očakávania preorientovali na obhájenie minuloročného víťazstva E3 Harelbeke. Triumf na piatkovej klasike (na kockovej dlažbe) by totiž v tíme pomohol výrazne zlepšiť internú atmosféru po tom, čo majiteľ klubu Tinkoff-Saxo, Oleg Tinkov, na začiatku sezóny suspendoval tímového manažéra Bjarne Riisa.

Sám Peter pred pretekmi vyjadril spokojnosť so svojou formou a zdôraznil význam E3 Harelbeke – prvej z klasík na kockách – vo svojom kalendári. Dobrý štart na týchto pretekoch by mohol pre nasledujúce klasiky nastaviť vysokú latku a štandard.

Skutočnosť ale nabrala iný smer, ako si Tinkoff-Saxo predstavoval – favorizovaný Sagan sa umiestnil až na tridsiatej priečke a na najrýchlejšieho jazdca Thomasa Gerainta (Team Sky) stratil viac ako jednu minútu. Rozoberme si ale zaujímavý koniec klasiky pekne po poriadku.

Únik trojice Geraint-Sagan-Štybar

Záverečných 41km sa nieslo v mene troch jazdcov, a to Thomasa Gerainta, Petra Sagana a Zdeněka Štybara (Etixx-QuickStep). Triu sa v onej vzdialenosti podarilo odpútať od pelotónu a aj napriek neustálej hrozbe doháňajúceho tímu BMC vydržal jeho náskok takmer až do samého konca pretekov.

Pelotón pohltil únik

Zlomový moment nastal v momente, keď pelotón konečne dohnal únik v tesnej blízkosti pred cieľom. Zatiaľ čo predpretekový favorit Sagan narazil na dno svojich síl a bol pohltený pelotónom, Thomas Geraint vyštartoval do ďalšieho úniku a ostatným jazdcom dokázal, že jeho trojnásobný titul majstra sveta mu patrí zásluhou. Ako druhý dorazil do cieľa uháňajúci Zdeněk Štyber (strata 25 sekúnd) a pódiové umiestnenie uzavrel Matteo Trentin (strata 38 sekúnd). Unavený Sagan stratil na prvenstvo až jednu minútu a 14 sekúnd a cieľovú čiaru prekročil ako tridsiaty.

Petrovi sa v novej sezóne zatiaľ ešte nepodarilo výraznejšie sa presadiť a okrem jednej etapovej výhry má na konte iba zopár druhých a nižších miest. Skalní fanúšikovia ale veria v prinavrátenie jeho skvelej formy a budú mu držať palce v nastávajúcich pretekoch, ktorých aktuálne výsledky budú okrem iného dostupné aj na: http://www.bet365.com/news/sk/betting/cyklistika.

Preteky poznačené pádmi

Úzke podláždené cesty belgickej klasiky si nanešťastie vybrali svoju krutú daň. E3 Harelbeke poznačil nepríjemný skupinový pád spôsobený zatúlanou flašou na ceste (po 40km klasiky). Jednou z obetí sa stal aj Fabian Cancellara (Trek Factory Racing), ktorého dva zlomené stavce jazdca vyradili nielen z E3 Harelbeke, ale aj z najbližších klasík a potenciálne aj väčšej časti sezóny. Zoznam vyradených jazdcov bol podstatne dlhší a mnoho z nich nebude podobne ako Cancellara môcť pokračovať v nasledujúcich nedeľných pretekoch.

Tak či tak, Petrovi sa na E3 Harelbeke nedá nič vyčítať. Jeho výkon bol počas drvivej časti klasiky výborný a bolo neskutočné sledovať slovenského a českého majstra byť v spoločnom úniku. Nedá sa vyhrávať každý deň a nakoniec môžeme byť radi, že do cieľa došiel po vynaložení maxima a bez ujmy – niečo, čo veľa jazdcov postihnutých pádom nemôže povedať.