Na podujatí Svetového pohára v gymnastike v katarskej Dauhe sa medzi troch najlepších účastníkov a medailistov dostali aj Rus Ivan Kuliak a Ukrajinec Kovtun Illia. Ako je známe, medzi týmito dvoma štátmi prebieha momentálne vojenský konflikt, ktorý sa prejavuje aj v športových disciplínach.

Ruský gymnasta Kuliak skončil na tomto šampionáte tretí a jeho ukrajinský súper Kovtun Illia získal zlatú medailu. Všetko by bolo úplne v poriadku, keby si organizátori, účastníci, či diváci nevšimli na drese ruského reprezentanta niečo nečakané. Ivan Kuliak je vyšetrovaný po tom, čo mal na trikote národný vojnový symbol, keď v sobotu stál na pódiu v Katare vedľa ukrajinského rivala. Kuliakov odev obsahoval písmeno „Z”, ktoré bolo vidieť na ruských tankoch a vozidlách na Ukrajine ako symbol podpory invázie.

Medzinárodná gymnastická federácia (FIG) označila Kuliakovo správanie za „šokujúce” a zároveň potvrdzuje, že požiada Nadáciu pre etiku gymnastiky, aby začala disciplinárne konanie proti Ivanovi Kuliakovi po jeho nečakanom správaní na Majstrovstvách sveta v katarskej Dauhe,” uvádza sa vo vyhlásení riadiaceho orgánu.

Medzinárodná gymnastická federácia (FIG) tvrdí, že Kuliak, ktorý získal bronz na bradlách na Svetovom pohári, bude vyšetrovaný a disciplinárne potrestaný za ukazovanie symbolu.

Je rozhodnuté, že od pondelka budú mať všetci ruskí a bieloruskí gymnasti zákaz štartovať na najbližších súťažiach. „FIG prijal ďalšie opatrenia proti Rusku a Bielorusku 4. marca,” píše sa vo vyhlásení. „Od 7. marca 2022 sa ruskí a bieloruskí športovci a funkcionári, vrátane rozhodcov, nesmú zúčastňovať súťaží FIG alebo súťaží schválených FIG,” uvádza v stanovisku federácia.

Zdroj: Eurosport.com | Foto: Twitter/Rick Westhead