Každý fanúšik európskeho futbalu určite postrehol, že skupinové fázy Ligy majstrov i Európskej ligy skončili. Liga majstrov nám nijaké postupové senzácie nepriniesla, veď papierovo najslabším osemfinalistom je zrejme Bazilej, ktorý je na európskej scéne ostrieľaným celkom s viacerými úspechmi. Pohľad na účastníkov vyraďovacích bojov Európskej ligy je však o inom.

Áno, aj tu máme množstvo silných tímov. Arsenal, Atlético Madrid, SSC Neapol, Borussia Dortmund, AC Miláno, Lazio, Lyon, kvarteto najlepších ruských celkov či Dynamo Kyjev sú zárukou vysokej kvality. No máme tu aj prekvapenie v podobe kazašskej Astany… a Östersunds FK!

Švédsky futbal má svoju kvalitu, no podobne ako ten slovenský, je väčšou hrozbou na reprezentačnej úrovni. Dnes všetci berieme duel Arsenalu proti Östersunds ako fakt. No pred siedmymi rokmi by to nepovedal ani najväčší snílek či optimista. No poďme pekne po poriadku.

Klub z mesta s necelými 50 tisícmi obyvateľov bol založený v roku 1996, krátko po Wengerovom zasadnutí na lavičku Arsenalu. Nezačínal však úplne od nuly, ale spojením klubov z tohto mesta v tretej najvyššej súťaži. V nej bol od roku 1997 až do roku 2010, keď zostúpil ešte o ligu nižšie. V ročníku 2011 však postúpil naspäť do 3. ligy a o rok neskôr prišiel ďalší postup. 

Rok 2015 priniesol skromnému tímu historický postup z druhého miesta medzi švédsku elitu, kde si rozhodne neviedol zle. Slušné 8. miesto však bolo v porovnaní s víťazstvom vo švédskom poháre ničím. Práve ten klubu zabezpečil účasť v predkole Európskej ligy pre sezónu 2017/2018.

Jeho príbeh mal skončiť už v júli, keď sa neskúsený zelenáč postavil proti bohatému tureckému Galatasarayu. Dvojzápasové skóre 3:1 však hovorilo o niečom inom a následne rovnako dopadla aj ich konfrontácia s Folou Esch. Keď švédsku senzáciu napokon nedokázal zastaviť ani rozbehnúty PAOK Solún, škandinávsky klub bol absolútnym outsiderom skupinovej fázy. Žreb bol opäť krutý a Švédom pridelil do skupiny Athletic Bilbao, nemeckú Herthu a nepríjemný ukrajinský Luhaňsk.

Výsledok? Ten je dobre známy. Postup z druhého miesta, pričom kolo pred koncom mal Östersunds istý postup. Čo dodať? Len tímu okolo iránskeho kapitána Brwu Hekmata Nouriho popriať proti Arsenalu veľa šťastia, ktoré budú Severaniaproti takému gigantovi potrebovať.

Zdroj: Wikipedia | Foto: Twitter

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Som chalan z Dubnice nad Váhom, ktorý má šport v krvi. Nie je to náhoda, veď som vyrastal oproti futbalovému štadiónu a odmala sa na mňa šport valil zo všetkých strán. Baví ma predovšetkým futbal, tenis a šípky, no nepohrdnem ani hokejom, basketbalom, hádzanou či cyklistikou.