Slovenské reprezentantky v rýchlostnej kanoistike Ivana Kmeťová a Martina Kohlová sa tento rok na MS v Miláne pokúsia o nomináciu na svoju tretiu olympiádu za sebou  – na OH 2016 v Rio de Janeiro.

Bratislavčanka Martina Kohlová (16. novembra 1984) tretíkrát v kariére triumfovala v ankete o najlepšiu kajakárku Slovenska. Poctu získala v rokoch 2003, 20013 a 2014. Minulý rok po troch rokoch skončili spolu s Ivanou Kmeťovou (30. januára 1985) opäť v pretekoch Svetového pohára 2014 na 2. a 3. mieste. V súčasnosti sa obe chystajú na svoju tretiu olympiádu.

Dvakrát zostali pred bránami olympijského finále. Tentoraz veria, že v Rio de Janeiro bude platiť, že do tretice všetko dobré… Obe dúfajú, že konečne sa predstavia vo finálovej jazde. Po OH 2008 v Pekingu a OH 2012 v Londýne majú na to tretí pokus.

Dosť veľa trojok v kariére 30-ročnej členky Športového centra polície Bratislava Martiny Kohlovej a jej partnerky z  lode Ivany Kmeťovej, s ktorou jazdí súťaže v K2 žien už trinásť rokov…

Vyhrali ste zväzovú anketu o najlepšiu kajakárku roka, hoci všetky významné medzinárodné preteky ste absolvovali v dvojkajaku s Ivanou Kmeťovou, ktorá v tomto hlasovaní trénerov, funkcionárov a iných kanoistických odborníkov skončila druhá. Necíti sa pri vás ukrivdená?

Tak teraz je to trochu iné. Došlo k inej situácii (krátka odmlka). Po minulé roky som bola ja vždy druhá. A keďže sme súťažili v K2, cítila som sa pri Ivane trochu – v úvodzovkách – ukrivdená (smiech). Ale zasa Ivana bola lepšia na Slovensku. Posledné dva roky jazdím na medzinárodných pretekoch aj disciplínu K1. Preto som vyhrala túto anketu. Lebo v roku 2013 som bola na majstrovstvách Európy i na svetovom šampionáte vo finále K1 – piata a šiesta. Minulý rok som bola v K1 na ME vo finále ôsma. Takže už mám za sebou aj singlové úspechy. Preto som v roku 2013 a 2014 túto prestížnu zväzovú anketu vyhrala práve ja.

Kedy ste sa dozvedeli o svojom víťazstve v tejto ankete – a aké boli vaše prvé myšlienky?

Ja som v to tak trochu dúfala, že by som mohla zvíťaziť. Ivana však jazdila tiež veľmi dobre. Vyhrala niekoľko pretekov. Takže som si myslela, že aj ona sa umiestni vysoko…. Bola prvá na majstrovstvách Slovenska v K1 na 200 a 500 m, ale ja som bola najlepšia v iných súťažiach. Keď som sa dozvedela, potešilo ma to. Je to milé. Je to do tretice. Podarilo sa mi  vyhrať tretí raz v kariére. Najlepšou kajakárkou roka som bola v sezóne 2003, 2013 a 2014.

Počas tohto súťažného ročníka vás čaká mimoriadne ťažká úloha. Budete sa usilovať kvalifikovať sa na OH 2016 v Rio de Janeiro. S akými myšlienkami vstupujete do kvalifikačných bojov o právo štartu na budúcoročnej olympiáde?

Samozrejme, že náročnosť tejto úlohy si veľmi jasne uvedomujeme (krátka odmlka). Dostať sa na olympiádu v Rio bude veľmi ťažké. Lebo aj to 6. miesto vo finále MS je veľmi dobré umiestnenie. Je to cenný úspech. Mala by to byť moja a Ivanina tretia olympiáda v kariére. Takže dúfame, že aj v Rio bude platiť, že do tretice všetko dobré. Že nám to konečne vyjde… Po minulé roky sme sa síce  dostali na olympiádu. Súťažili sme v Pekingu i v Londýne, ale tam nám to už pre niečo až tak dobre nešlo… Na oboch predchádzajúcich olympiádach sme sa prebojovali iba do semifinále. Ďalej sme sa nedostali… Takže teraz verím tomu, že v Rio de Janeiro bude do tretice všetko dobré. Že sa konečne predstavíme aj v olympijskom finále.

kk 1

Čaká vás veľmi náročná úloha. Martina, dostať sa na olympiádu v rýchlostnej kanoistike je, podľa vás, náročnejšie ako v iných olympijských športoch?

Je to náročnejšie ako v iných športoch. Napríklad v plávaní máte sto pretekov, v ktorých si môžete vyplávať potrebný čas. Môžete na nich splniť A alebo B limit. V atletike je zasa vypísaný limit, ktorý, ak chcete štartovať na olympiáde, musíte splniť. V našom športe je to všetko veľmi zložité (krátka odmlka). U nás treba na majstrovstvách sveta  byť do 6. miesta na olympijskom kilometri. V K2 žien. Občas sa to síce podarí, keď si nomináciu vyjazdí povedzme navlas rovnaká osádka v súťaži v K4 na 1000 m a v K2 na 1000 m. Keď už majú olympiádu vyjazdenú v K4, nemôžu ísť aj K2 (krátka odmlka). Ale to je v našom športe dosť zriedkavý jav… Je tam síce ešte jedna šanca vybojovať si právo štartu na OH, ale na to sa nedá nejako extra spoliehať… Už teraz vieme, že bude ešte dodatočná kvalifikácia v roku olympiády. Ale z nej pôjde do Ria iba jedna loď. Iba tá, ktorá túto dodatočnú kvalifikáciu vyhrá. Takže v tomto smere je to všetko hop alebo trop.

Okrem majstrovstiev Európy a majstrovstiev sveta budú v sezóne 2015 aj tri kolá Svetového pohára a Európske hry v Baku. Budete na troch kolách Svetového pohára súťažiť aj v singloch, alebo všetko úsilie sústredíte iba na disciplínu K2 na 500 a 100 m?

Tento rok pôjdeme z troch kôl seriálu Svetového pohára iba jedno. Pravdepodobne v Duisburgu. A myslím si, že by sme v rámci neho chceli vyskúšať aj disciplínu K1 na 200 m. Vždy nás to predsa posunie dopredu (krátka odmlka). Vždy nám to ukáže ďalšie možnosti športového rastu…  Uvidíme, aké časy budeme v súťaži singlov jazdiť. Ak budeme jazdiť na slušnej úrovni, mali by sme to skúsiť. Veď podľa programu Svetového pohára vieme, že popri našej hlavnej disciplíne, ktorou je K 2 na 500 a 1000 metrov, sa dá ísť aj K1 na 200 m. Aspoň sa o to pokúsime (krátka odmlka). A tá z nás dvoch, ktorá bude lepšia, tak pôjde aj singla, lebo je to veľmi pekná disciplína.

Aj na olympiádu 2016 v Rio de Janeiro sa chcete takto kvalifikovať?

Určite by som to aspoň skúsila. Pravda, keby mi to išlo (smiech).

Minulý rok ste sezónu začali veľmi dobre. Dokonca v dvoch kolách Svetového pohára ste vybojovali dve medaily. Lenže potom vaša športová forma išla dolu, čo sa prejavilo ako na majstrovstvách Európy v Nemecku, tak aj na svetovom šampionáte v Moskve. Čo sa stalo?

Je to šport. Tak sa na to všetko treba pozerať. Začali sme dobre. Bolo to úžasné. Medaily sme si vychutnali. Veď prišli až po troch rokoch (krátka odmlka). V minulosti sme si na medailové úspechy už zvykli. Potom bola trochu odmlka. Potom boli tri sezóny bez medaily, čo pre nás dve nebolo extra povzbudzujúce (krátka odmlka). Na ME v Nemecku sa mi podarilo dostať do finále. Bola som rada, že opäť patrím do top deväť kajakárok. Medzi nimi som bola ôsma… A pokiaľ ide o svetový šampionát v Moskve? Formu sme mali, ale dopadlo to všetko úplne inak…  Šťastíčko v semifinále K2 na 1000 m nám neprialo… Dopadlo to inak, než sme chceli (krátka odmlka). Ak by sme na MS v Moskve postúpili do finále, už by sme sa na to pozerali inak. Myslím si, že keď v auguste v Miláne budeme psychicky a fyzicky na tom dobre, tak sa nám už nič také smoliarske, čo by nám pripomenulo Moskvu, nestane. Pevne veríme, že na augustovom svetovom šampionáte v Miláne všetko vyjde tak, ako by malo…

KK

Vyzerá to tak, že tento rok budete celý rok trénovať v jednej lodi s Ivanou Kmeťovou? V minulosti ste sa predsa niekoľkokrát pripravovali aj individuálne? Prečo ste sa rozhodli pre spoločnú prípravu?

Áno, máte pravdu. Celý rok budeme jazdiť spolu. Malo by to tak byť (krátka odmlka). Samozrejme, my s Ivanou nie sme z jedného mesta (Ivana je z Novák, pozn.), takže každé reprezentačné sústredenie musíme využiť na to, aby sme sa čo najlepšie zjazdili. Preto ideme trénovať spolu. Uvidíme ako to bude po sústredení v Austrálii. Ja idem do Austrálie na deväť týždňov, Ivana iba na šesť týždňov. Ona sa z Austrálie vráti skôr… Takže uvidíme, čo z toho vlastne bude (krátka odmlka). Ale myslím si, že všetky reprezentačné sústredenia by sme mali absolvovať spolu. Potrebujeme to. Ak chceme v Miláne vybojovať nomináciu na OH 2016, musíme v lodi čo najviac fungovať spolu.

Viac ako jeden mesiac existovať spolu je dosť dlhý čas. Nebudete si liezť na nervy? Nevypukne medzi vami ponorková choroba?

My sme na seba zvyknuté (smiech). Jazdíme spolu už trinásť rokov. Takže v tomto by som problém medzi nami nevidela (krátka odmlka). Tam je problém v niečom inom… Obe budeme veľmi dlhý čas od rodiny. Počas pobytu v Austrálii nás čaká dlhé odlúčenie od domoviny, od priateľov, od známeho prostredia. V tomto bude viac ako mesačné odlúčenie pre nás obe veľmi ťažké. Ale ak chceme v tejto predolympijskej sezóne urobiť nejaký dobrý výsledok, treba to určite podstúpiť. Iná cesta nie je. Túžbe po tretej olympiáde podriadime všetko…

Takže na budúcoročnej olympiáde v Brazílii chcete zaútočiť na medailovú priečku, alebo budete spokojné aj s iným umiestnením?

Nehovorme teraz o medaile. To je ešte veľmi skoro. My by sme sa na OH 2016 v Brazílii chceli konečne dostať do finále. Pretože na predchádzajúcich dvoch olympiádach sme skončili v semifinále. To je naša veľká spoločná túžba, ktorá nás v tréningu poháňa dopredu.

V Austrálii budete deväť týždňov. Celý čas budete iba trénovať, alebo máte v pláne aj nejaké výlety do okolia, resp.  nejaký krátky oddych, počas ktorého absolvujete, povedzme, nejakú vlastivednú exkurziu po okolí?

Po minulé dva roky, čo som tam bola, som vlastne po mesiaci mala vždy dva dni voľna. To si fakt nepamätám, kedy som v Európe celé dva dni netrénovala (smiech). Jeden a viac dní totálneho voľna som naposledy mala veľmi dávno (krátka odmlka). Teraz to opäť mám sľúbené…. Tak dúfam, že budem mať čas aj na nejaké pamiatky a zaujímavé veci…  Pôjdem sa pozrieť niekde do okolia. Ale aj samotné miesto nášho tréningového pobytu  je krásne. Tie pláže okolo sú nádherné. Je tam veľa rôznych vecí, ktoré sa naozaj oplatí vidieť. Už sa na ten výlet v rámci môjho voľna celkom teším (smiech).

kk 2

V čom je dejisko vášho tréningového pobytu u protinožcov čarovné? V čom vás dokáže zaujať?

Počas tréningu jazdíme v peknom oceánskom zálive. Okolo sú rôzne krásne miesta. Sú tam okolo honosné vily. Takže to klasické monotónne jazdenie na vode si fakt užívame. Je to pekné stredisko. Tvrdý objemový tréning na vode nám rýchlejšie ujde, keď sa počas neho mení prostredie. Takže z tohto hľadiska je to naozaj fajn. Bola to dobrá voľba pre tréning. Vždy je dosť vecí, ktoré sa tam počas pádlovania dajú obdivovať.

Z akých prostriedkov si tento austrálsky pobyt hradíte? Prispievajú vám naň sponzori, štát, Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky, alebo si ho hradíte z vlastných financií?

Podľa výsledkov, ktoré dosahujeme počas súťažného ročníka, si vyjazdíme  peniaze zo Slovenského olympijského výboru, ktoré používame na financovanie zahraničných sústredení. To je najväčšia položka, ktorá nám pomáha financovať tréningové pobyty v zahraničí.

Ešte pred odchodom do Austrálie ste stihli v januári bežecké sústredenie v rakúskom Ramsau na ľadovci Dachstein. O vás je známe, že ste bývalou klasickou lyžiarkou. Keďže ste v minulosti boli dvakrát  piata v celkovom poradí na vytrvalostných lyžiarskych pretekov Biela stopa SNP, znamená to, že ste medzi kajakárkami naďalej líderkou v tomto zimnom doplnkovom športe?

To by som netvrdila (smiech). To sa mení každý rok. My s Ivanou sme celkom dobré bežkyne na lyžiach. Celkom nám to na nich ide… Aj keď nikdy sme nesúťažili naraz. Na Bielej stope sme sa nestretli spolu. Raz bola chorá jedna z nás, potom zasa druhá. Na Bielej stope SNP som štartovala asi tri roky za sebou. Darilo sa mi (krátka odmlka). Žiaľ, v posledných rokoch nám Biela stopa SNP koliduje s majstrovstvami Slovenska v rýchlostnej kanoistike na trenažéri. Aj tento rok dochádza k tej istej situácii… Tento rok bude slovenský šampionát na trenažéri v bratislavskom obchodnom centre Avion Shoping Centrum. Takže zasa budeme štartovať v Avione.

Ak máme dobré informácie, aj tento rok ste mali mať v Ramsau vlastné interné bežecké preteky slovenských kajakárov a kanoistov. Aké boli – a ako vlastne dopadli?

Mali sme ich mať. Ale na poslednú chvíľu sme to museli zrušiť, lebo podmienky neboli ideálne. Trať nebola urobená tak, ako by sme chceli. Hustý dážď nám tie preteky znemožnil.

 O vás je známe, že ste na bežkách úspešná. Ako sú na tom s bežeckým lyžovaním vaši mužskí kolegovia? Ako sa v úzkej stope darí napríklad dvojnásobným majstrom sveta z Moskvy Erikovi Vlčeovi a Jurajovi Tarrovi?

Obaja sú veľmi dobrí bežkári. Myslím si, že sú na veľmi slušnej úrovni. Minulý rok na našich interných pretekoch v Ramsau na ľadovci Dachstein bol Erik Vlček najlepší zo všetkých kanoistov. V Rakúsku vyhral kontrolné preteky. Veľmi dobre bežal. Naozaj mu to ide veľmi dobre. Aj mladým kajakárom sa na bežkách celkom darí. Bežky sú nevyhnutnou súčasťou našej kondičnej prípravy počas zimných vysokohorských sústredení. Klasicky patria ku kajakárom a kanoistom (smiech).

Autor: Štefan Žilka

Foto: Facebook