Švajčiarsko je krajinou, ktorá je zvláštna vo všelijakých ohľadoch. Od sezóny 2023-24 bude mať aj špecifický futbalový formát. Aký? To vám prezradíme už čoskoro, rovnako ako dôvod, prečo sa preň v tejto krajine rozhodli.

Aktuálne sa hrá vo Švajčiarsku pomerne jednoducho. Desať tímov, tridsať šesť kôl. Posledný zostupuje, predposledný hrá baráž. Čo sa týka hornej časti tabuľky, nič nezvyčajné. Podľa toho, na ktorej je aktuálne Švajčiarsko pozícii v rankingu UEFA, koľko jeho tímov hrá príslušné poháre.

V sezóne 2022-23 nastáva zmena. Posledný bude hrať baráž proti tretiemu tímu II. ligy a prvé dva celky postúpia medzi elitou. Zmenou z desiatich na dvanásť klubov ale nič nekončí. Priam naopak.

Od sezóny 2022-24 sa bude hrať podobne ako na Slovensku. Po 22. kole sa tímy rozdelia na hornú a spodnú šestku. Po 32. kole ale nebude koniec. Prvé dva kluby budú hrať o titul formátom „lepší z troch zápasov“. Tímy na 3.-10. mieste pre zmenu budú hrať play-off o pohárové miestenky. Predposledný klub má hrať baráž o zostup a posledný vypadne do II. ligy. Tak si to vo Švajčiarsku odhlasovali a sme zvedaví, ako sa im to osvedčí. Mnohé ďalšie zväzy nepochybne na výsledok „experimentu“ čakajú.

Vo Švajčiarsku sú totižto presvedčení, že aktuálny formát nie je dostatočne atraktívny, veď napríklad boje o titul v ostatných sezónach boli rozhodnuté priskoro. A ani v strede tabuľky o veľa nešlo. Teraz pôjde…

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený BSC YOUNG BOYS (@bscyb_offiziell)

Zdroj: Backpagefootball | Foto: Instagram/Bscyb