11. máj 2002. Nedeľa skoro ako každá iná. Pre všetkých, okrem Slovákov. Po dvoch rokoch sme sa opäť predstavili vo finále svetového šampionátu. V ceste k vysnívanému zlatu nám stál výber Ruska, ktorý sme už v osemfinálovej skupine dokázali zdolať 6:4.

Slováci v čele s hviezdami z NHL však zrejme chceli zlato o trošku viac. Šatan, Pálffy, Bondra, Stümpel, Nagy, Handzuš či Višňovský boli zárukou obrovskej kvality a zároveň reálnych šancí na naše historické zlato. Veď ani postup do finále nebol v žiadnom prípade náhodou. Sedem výhier, vrátane dvoch nad Švédskom či nad Kanadou a Ruskom. Oproti nim stála jediná prehra, ešte v základnej skupine s Fínskom.

Vo finále sa však začína od nuly. Už po pár sekundách hry sme sa vďaka Višnovskému dostali do vedenia. V tú chvíľu sme rozhodne nemohli ani jedna krajina tušiť, že až do 55. minúty budeme neustále vyhrávať, dokonca podstatnú časť zápasu o dva góly. Pár minút pred koncom sa však začínalo od nuly (stav bol 3:3) a začínali sme očakávať predĺženie, respektíve dalo sa predpokladať, že najbližší gól rozhodne. No a ten prišiel rovných sto sekúnd pred koncom zápasu. Jeho autorom nebol nikto iný, ako bombardér Peter Bondra. No a keďže sa Rusku nepodarilo na túto facku zareagovať, získali sme titul!