18. 4. 1999. Pre obyčajných ľudí to bola len nedeľa, no hokejoví fanúšikovia vedeli, čo nastane. NY Rangers nastúpili proti Pittsburghu Penguins a pre Waynea Gretzkeho to bol posledný zápas v kariére.

Pred týmto pamätným zápasom sa na kocke nad ľadom objavilo pár správ pre Gretzkeho od jeho idolu legendárneho Gordieho Howea. Nezabudnuteľná “99-ka” si následne v tomto zápase pripísala aj posledný bod, ktorým bola asistencia na gól Leetcha. Po tom, čo vtedy 27-ročný Jágr rozhodol zápas v predĺžení, Gretzky spravil pár slávnostných kôl. Pripomínali tie, ktoré spravil so Stanley Cupom v roku 1984, ktorý získal s Edmontonom. Wayne Gretzky niekoľko minút po zápase odišiel do mixzóny oblečený stále vo výstroji a v drese Rangers.

“Pravdepodobne to je podvedome, nechcem to odložiť,” odpovedal na otázku, prečo je stále vo výstroji. “Keď si pomyslím, že už si to nikdy neoblečiem, tak je veľmi ťažké sa z toho vyzliecť. Jednoducho tú výstroj nechcem odložiť. Bol som chlapec, ktorý miloval hru, mal som aj šťastie a Boh mi dal vášeň pre hokej,” zneli slová legendárneho Waynea Gretzkeho bezprostredne po ukončení kariéry.

Posledný bod a posledný zápas Waynea Gretzkeho

Zdroj: Nhl.com | Foto: Twitter