FC Barcelona patrí bezpochýb k najväčším a najslávnejším futbalovým tímom s dlhodobou tradíciou. Týmto celkom prešli desiatky fenomenálnych futbalistov, ktorí urobil tento katalánsky veľkoklub výnimočným. Napriek tomu dvojica slovenských mančaftov dokázala proti Barcelone odohrať pamätné zápasy.

Tým prvým bol ešte v roku 1969 bratislavský Slovan. Ten dokázal v Bazileji vo finále Pohára víťazov pohárov 1968/69 napriek pozícií outsidera španielsky klub šokovať a zdolať ho. Slovan sa do veľkého finále, ktoré bolo zároveň najväčším úspechom slovenského klubového futbalu vôbec, prebojoval po postupe cez juhoslovanský OFK Bor, FC Porto, FC Turín a škótsky Dunfermline.

21. mája 1969 nastupovali hráči Slovanu s tým, že môžu iba získať. No a skutočne získali, keď v dramatickom zápase udolali FC Barcelonu 3:2, po polčase 3:1. O góly sa postarali Ľudovít Cvetler, Vladimír Hrivnák a Jáp Čapkovič. Za súpera sa presadili José Zaldúa a Carles Relach.

Po viac ako troch desaťročiach sa proti Barcelone postavil v druhom predkole Pohára UEFA víťaz slovenského pohára zo sezóny 2002/03 Matador Púchov. Ten v prvom predkole jednoznačne predčil gruzínsky klub Sioni Bolnisi v oboch zápasoch 3:0. Proti Barcelone s Ronaldinhom, Xavim či Kluivertom, sa však podobný výsledok očakávať nedal.

Napriek tomu sa 24. septembra 2003 na beznádejne vypredanom štadióne v Trnave pokúsili Púchovčania o zázrak, ktorý sa skutočne stal. S neskorším osemfinalistom dokázali remizovať 1:1. V 49. síce Patrick Kluivert otvoril skóre zápasu, ktorý sa schyľoval ku výsledku 0:1. To však zmenil záložník Milan Jambor v 93. minúte zápasu. Pre Púchov to bol najlepší výsledok v dejinách klubu. Len pre úplnosť dodajme, že na Camp Nou sa zápas skončil výsledkom 8:0…