Zatiaľ, čo ešte pred pár rokmi boli pokutové kopy v zápasoch trošku výnimočnou udalosťou, v aktuálnej sezóne akoby sa zahrávali nonstop. Aspoň môžeme mať taký pocit. Stúpol však počet nariadených kopov z “bieleho bodu” naozaj tak výrazne, alebo je to len náš mylný pocit, keďže technológia VAR preveruje často aj incidenty, ktoré nakoniec k penalte nevedú?

Na základe štatistík rozhodcov z portálu Whoscored sme analyzovali ostatné desaťročie, pričom evidentný nárast bol zaznamenaný naozaj vo všetkých popredných súťažiach. Absolútnym premiantom je ale v tomto ohľade anglická Premier League. Hoci priemerný počet pokutových kopom na jeden zápas je v nej porovnateľný s ostatným TOP5 ligami (vo všetkých je doterajší premier na zápas v rozmedzí od 0,4 do 0,46), práve v nej je citeľný nárast najviac.

Za obdobie sezón 2010/11 – 2019/20 sa držal priemerný počet pokutových kopov na stretnutie v rozmedzí od 0,21 do 0,29, zatiaľ čo v doterajších 169 dueloch (k 13.1.20201) rozhodcovia ukázali na biely bod až 69 krát, čo je priemer 0,408 penalty na zápas.

Graf týkajúci sa Premier League:

Mimochodom, v ostatnom desaťročí činil celkový priemer nariadených pokutových kopov hodnotu 0,246 na zápas, zatiaľ čo aktuálne sme na spomínanom číslo 0,408. To činí vrámci Premier League nárast o neuveriteľného 65,5 percenta. Pre lepšiu predstavu toho rozdielu možno uviesť, že v predošlom desaťročí sa kopal pokutový kop v každom štvrtom zápase, teraz v dvoch z piatich stretnutí. Pri prevedení na celosezónny priemer Premier League to bývalo 93 penált na sezónu, pri aktuálnych číslach by to mohlo byť v sezóne 2020/21 až 155!

> > > POZRITE SI AJ TOP10 HRÁČOV S NAJVIAC
PREMENENÝMI POKUTOVÝMI KOPMI ZA ROK 2020 < < <

ruka maupay

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Whoscored.com | Foto: Twitter, Športovýmagazín.sk