To, čo bolo doteraz nereálne, by sa po zmene pravidiel mohlo stať skutočnosťou. V súčasnosti sa môže z jednej krajiny zúčastniť LM UEFA maximálne 5 klubov, a aj to sa stalo len raz Anglicku. Avizované zmeny formátu súťaže však umožnia spomínané rozšírenie.

Ak by formát, ktorý bude realitou od sezóny 2024/25, platil už v tejto sezóne, anglická Premier League by mala v Lige Majstrov naozaj až 6-členné zastúpenie. Ako by to bolo možné? Toto je vysvetlenie.

V sezóne 2020/21 mali istotu účasti v skupinovej fáze Ligy Majstrov po štyri kluby z TOP4 líg (španielska, anglická, nemecká a talianska), po dvoch z 5. a 6. ligy (francúzska a ruská), po jednom zo 7–10. ligy (portugalská, belgická, ukrajinská a turecká) a víťazi LM a EL 2019/20. Avšak, keďže ich víťazi (Bayern a FC Sevilla) sa do LM kvalifikovali aj z domácej súťaže, miestenku navyše dostal majster 11. ligy (holandskej) a 3. tím 5. ligy (francúzskej). O ostatných šesť miesteniek sa hrajú predkolá.

Od sezóny 2024/25 sa avšak zvýši počet účastníkov na 36, pričom istú účasť budú mať ďalšie štyri celky. Ktoré? Extra miestenku dostane 3. tím 5. ligy rebríčku UEFA (aktuálne francúzskej) a istotu bude mať aj majster 11. ligy (aktuálne holandskej). Tí ju teraz získali vďaka Bayernu a Seviile, no v sezóne 2024/25 to bude znamenať, že svojho zástupcu by dostala aj 12. liga (rakúska) a 5. liga (francúzska) by získala aj štvrtého účastníka.

Posledné dve miestenky budú určené pre dva kluby s najvyšším koeficientom, ktoré si nevybojujú miestenku do Ligy Majstrov, avšak zároveň získajú miestenku do Európskej ligy (či Konferenčnej ligy). A tou dvojicou by bolo v realite sezóny 2020/21 anglické duo Tottenham a Arsenal. Ak by teda v aktuálnej sezóne hralo LM 36 klubov za podmienok platných od sezóny 2024/25, v milionárskej súťaži by si zahralo všetkých šesť anglických veľkoklubov. Samozrejme to, že by táto možnosť vyšla zhodou okolností teraz, neznamená, že to tak musí vyjsť aj v roku 2024 alebo že to bude pravidlom.

Dele Alli a Harry Kane

Zdroj: Givemesport.com, Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter