Odvetný osemfinálový duel Európskej ligy medzi Glasgow Rangers a Sláviou Praha poznačilo množstvo kontroverzie. Najmä Škóti ukázali svoju pravú tvár a pravdepodobne z výsledkovej frustrácie začali hrať proti českému majstrovi nechutne.

Celé dielo skazy Glasgowu najprv započal Kemar Roofe. Ten brutálnym spôsobom zostrelil kopačkou gólmana Slávie Ondřeja Kolářa. Za svoj zákrok videl okamžite červenú kartu. Ako sa neskôr ukázalo, Kolář utrpel fraktúru lebky a do konca svojej kariéry bude musieť nosiť ochrannú masku. UEFA už stihla 28-ročnému Britovi uložiť trest vo výške 4 zápasov, no škótskemu majstrovi sa to zdalo až príliš a tak sa odvolal.

Včera však dorazila správa z európskeho futbalového inštitútu, že sa odvolanie Roofa zamieta v celom rozsahu. Platí tak trest vo výške 4 duelov, ktoré budú pod patronátom UEFA. Zaujímavo však vyznieva porovnanie trestov zo spomínaného kontroverzného duelu. V ňom sa totiž odohrala aj ďalšia sporná situácia medzi Glenom Kamarom a Ondřejom Kúdelom. Český hráč mal údajne svojho protivníka tmavej pleti rasistický uraziť.

Kamara aj so svojím právnikom z toho urobili škandál obludných rozmerov. A hoci zatiaľ nikto nepredložil jasné dôkazy rasistickej poznámky, čo mimochodom uznala aj delegácia UEFA, Kúdela dostal trest. Hrať nemôže až 10 zápasov konajúcich sa pod záštitou UEFA, čo znamená, že 34-ročný obranca Slávie sa nebude môcť zúčastniť futbalového EURA. Kúdela sa však odvolal, no UEFA zatiaľ neprišla s konečným rezultátom.

Nuž ale porovnajme si to. Za to, že niekomu spôsobíte fraktúru lebky a do konca jeho futbalovej kariéry mu doslova nasadíte na hlavu ochrannú masku, inkasujete menší trest, než keby ste nepreukázane rasisticky urazili svojho protihráča. Okrem toho treba zdôrazniť slovo „nepreukázane“. Teda taká je realita UEFA.

Zdroj: Bbc.com, Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter