Spravodlivosť ťažko hľadať v dnešnom svete. Svoje by po tomto prípade vedeli povedať hlavne fanúšikovia Chelsea, ktorí teraz len nechápavo krútia hlavami. Zlyhalo vedenie “The Blues” alebo má Manchester City skutočne nejakú protekciu u FIFA?

Kým jeden tím dostane pokutu, druhý zákaz prestupov na 2 transferové obdobia. Prečo je tomu tak? Manchestru City bola 13.8.2019 oficiálne udelená pokuta od Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) vo výške 370 000 švajčiarskych frankov. Dôvodom je ilegálne nakupovanie hráčov mladších ako 18 rokov, o ktorom hovorí Paragraf 19: “Medzinárodné prestupy hráčov sú povolené len, ak hráč dovŕšil 18 rokov.” 

To sa netýkalo dvojice hráčov z akadémie City, George Daviesa, pochádzajúceho zo Sierra Leony a Ghančana Dominica Odura. Tí minulý rok priznali pre dánske noviny Jyllands-Posten, že podpísali zmluvu a hrali zápasy v Manchestri ešte pred dovŕšením 18 roku. Klub sa okamžite odvolal na nesprávne vyložené pravidlá a v plnej miere spolupracoval s vyšetrovateľmi FIFA, aby napokon súhlasil s finančnou pokutou.

manchester city trest

Aký je rozdiel medzi prípadom Manchestru a Chelsea? Málokto to vie, ale Chelsea porušila prestupové pravidlá až v prípade 29 mladých hráčov, ktorých nepovolene podpísala do klubu. Nasledoval prísny trest v podobe zákazu prestupov na 2 transferové obdobia a pokuta 460 000 libier. Uvážme predsa, že v porovnaní s prestupom dvoch hráčov si takéto množstvo hráčov zaslúži tvrdší trest.

Pravidlá FIFA pri prestupoch mladých hráčov:

FIFA zakazuje transfery mladých hráčov, pokiaľ nedovŕšia vek 18 rokov, pokiaľ transfer nespĺňa prísne kritéria. Tieto pravidlá boli prijaté ako ochrana pred vykorisťovaním a nezákonným obchodovaním s deťmi.

Hráči pred dovŕšením 18 roku môžu prestúpiť len za týchto podmienok:

  • Rodičia hráča sa presťahovali do krajiny, v ktorej sa nachádza nový klub z “nefutbalových” dôvodov.
  • Oba kluby sú v Európskej Únií alebo Európskom hospodárskom priestore a hráč je vo veku 16 – 18 rokov. Napriek tomu musí “nový klub” spĺňať ďalšie striktné kritéria ako sú vzdelávanie hráča, trénovanie, životné kritéria a podpora.
  • Rodičia s hráčom žijú do 100 km od zahraničného klubu.

Zdroj: Bbc.com | Foto: Twitter