Na rozdiel od ročníku 2020/21, budeme mať v tom nasledovnom po ročnej odmlke nováčika vo Fortuna lige, a tiež hneď štyroch v II. najvyššej súťaži. Účasť na celoštátnej úrovni si ale vybojovali na úkor bášt skôr lokálne kluby, čo pochopiteľne vyvoláva aj otázky.

V ročníku 2018/19 sa do II. ligy vrátila Banská Bystrica, Dubnica či Inter, rok po nich FC Košice. S výnimkou Interu si zvyšné kluby stihli po návrate medzi profesionálne celky urobiť opäť určité meno. Dubnica vyhral skrátenú predošlú sezónu, Banská Bystrica skončila dvakrát v rade druhá, Košice sa teraz dostali do semifinále Slovnaft cupu.

Aktuálny ročník bol na 3-ligovej úrovni trošku špecifický, veď na jeseň sa stihlo v štyroch 16-členných ligách odohrať približne 10 kôl, niektoré celky len deväť, iné až dvanásť. Avšak, následne približne pol roka nemohli ani poriadne trénovať a súťaže (alebo aspoň ich polsezóny, čo urobilo ligy regulérnymi) sa dohrávali od konca mája.

A ich víťazi sú trošku neobvyklí. Jediným zvučným menom je Humenné, ktoré v minulosti hralo aj najvyššiu súťaž. To ovládlo III. ligu východ. V bratislavskom regióne sa rozhodovalo až v poslednom kole, kde Inter potreboval na postup vyhrať v Rohožníku. Niekdajší slovenský šampión ale prehral 2:0, čo znamená, že právo hrať II. ligu bude mať po prvýkrát Rohožník. To isté platí aj o víťazovi III. ligy stred z Námestova. Na západe sa súťaž dohrá až cez posledný júnový víkend a šancu triumfovať majú stále tak Myjava, ako aj B-tím Zlatých Moraviec a Beluša.

Predpokladaný zoznam účastníkov II. ligy 2021/22:

Banská Bystrica
Skalica
Podbrezová
Košice
Šamorín
Púchov
Komárno
Petržalka
Trebišov
Žilina B
Dubnica
Bardejov
Humenné
Námestovo
Rohožník
Myjava/Beluša/Zl. Moravce B

Najmä noví účastníci ale pochopiteľne vyvolávajú otázky, či budú schopní splniť licenčné požiadavky, podobne tak mnohí budú zvedaví na ich kvalitu. Každopádne si postup ale právoplatne vybojovali a dokázali, že výkony a výsledky sú dôležitejšie ako historický pojem.

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Facebook/MSKSkalica, Twitter