Nórsko alebo Slovensko? Dokážu naši chlapci zvíťaziť aj vo štvrtom zápase v Ostrave, alebo si dnes večer prvé body pripíšu Nóri?

Nóri zatiaľ na šampionáte odohrali tri zápasy, z ktorých nevyťažili ani bod. Je ale nutné podotknúť, že vo všetkých prípadoch išlo o súboje s favoritmi B skupiny. Nič to však nemení na tom, že Nóri pred súbojom so Slovenskom uzatvárajú tabuľku našej skupiny.

Výsledky Nórska na MS 2015

Rusko – Nórsko 6:2 (4:0, 2:2, 0:0)

Nórsko – USA 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Nórsko – Fínsko 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Slovenskí hokejisti v doterajšom priebehu turnaja získali sedem z deviatich možných bodov a momentálne im patrí druhá priečka v skupine B. Zaujímavosťou je, že ani v jednom z odohratých zápasov naši hokejisti neotvorili skóre stretnutia a vždy museli doháňať náskok súpera.

Výsledky Slovenska na MS 2015

Slovensko – Dánsko 4:3,pn (0:0, 0:1, 3:2, 0:0, 1:0)

Bielorusko – Slovensko 1:2,pp (0:0, 0:0, 1:1, 0:1)

Slovensko – Slovinsko 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)

Priebežné štatistiky Nórska a Slovenska na MS 2015

Efektivita streľby:

V početnosti striel a efektivite streľby zatiaľ Nórske mužstvo nijak neoslňuje. Zo 62 striel si cestu do brány našli len 3 puky, čo znamená 4,84% úspešnosť. Čo do početnosti striel sú na tom horšie len Nemci, Dáni (obe mužstvá 61 pokusov) a Lotyši (47), nižšiu úspešnosť streľby zatiaľ majú iba Nemci (3,28%).

Naproti tomu Slovensko (110 streleckých pokusov) je po Kanade (114 pokusov) najčastejšie strieľajúcim tímom na šampionáte. Úspešnosť streľby však nie je vysoká, s 8,18% sme zatiaľ horší ako Bielorusi, Lotyši či Slovinci.

Presilové hry:

Nóri mali v troch zápasoch 11krát početnú výhodu, ktorú však ani raz nepretavili do gólu. Spolu s Rakúskom a Bieloruskom sú tak jediným tímom, ktorý doteraz pri svojej presilovke neskóroval.

Slováci sú so 14,29% úspešnosťou využitia presiloviek (14 presiloviek/2góly) zatiaľ priemerom v rámci šampionátu.

Hra v oslabení:

Nóri sa v doterajšom priebehu dokázali početnej nevýhode ubrániť 9krát z 13 prípadov (69,23%). Percentuálne sú na tom horšie už len Česi a Lotyši.

Ani Slovensko však v tomto štatistickom ukazovateli nevyniká a s 81,82% úspešnosťou (11krát hra v oslabení/2 inkasované góly) zatiaľ patrí skôr k horším tímom na turnaji.

Trestné minúty:

Nórski korčuliari si v troch zápasoch odsedeli dovedna 32 trestných minút za 16 2-minútových trestov. To je takmer 11 minút hry v oslabení na zápas.

Slováci sú o niečo disciplinovanejší. 22 trestných minút za 11 2-minútových trestov radí mužstvo Vladimíra Vůjtka k najmenej trestaným mužstvám turnaja.

Brankári:

Proti Rusku a Fínsku odchytal celý zápas Lars Volden. Dohromady čelil 66 strelám a za svoj chrbát pustil 6, respektíve 5 pukov (83,33% úspešnosť zákrokov). Proti USA sa do brány postavil Lars Haugen a počínal si neporovnateľne lepšie, keď z 35 striel dostal 2 góly (94,29%).

V drese Slovenska zatiaľ všetky zápasy (vrátane predĺženia) odchytal Ján Laco. Zaznamenal 55 úspešných zákrokov a inkasoval 5 gólov (91,67%).

Defenzíva:

Nórska defenzíva všeobecne zatiaľ nedosahuje lichotivé čísla. V hodnotení +/- sú na tom najlepšie Holos a Odegaard (obaja 0), zvyšných šesť zadákov má po troch zápasoch v štatistikách minimálne jeden mínusový bod.

Štatistikám slovenských obrancov kraľuje so 4 plusovými bodmi a 3 gólmi Andrej Meszároš, nasledovaný Dominikom Graňákom (3plusové body a 1 gól). Pozoruhodná je ale strelecká efektivita našich zadných radov. Trojica Meszároš, Graňák a Sersen sa postarala o 5 z 9 gólov Slovenska, pričom štatisticky končí gólom každá tretia strela spomenutých hráčov!

Ofenzíva:

Ofenzívu Nórska ťahá najmä prvý útok v zložení Patrick Thoresen (2+0), Mathis Olimb (0+3) a Morten Ask (1+1). Ostatní útočníci sa v doterajšom priebehu bodovo presadiť nedokázali.

Zo Slovákov sa dokázali gólovo presadiť len Daňo (1+0), Viedenský (1+0) a Gáborík (2+0), ako nahrávači sa zatiaľ prezentujú Dravecký, Hudáček (obaja 0+3) a Surový (0+2), ako veľmi platný hráč sa ale ukazuje napr. aj Patrik Lušňák (3 plusové body). Na prvý gól a bod na šampionáte márne čaká najpilnejší strelec Slovenska Milan Bartovič (14 streleckých pokusov).

Sumár

Pre Nórov sa šampionát začína v podstate zápasom so Slovenskom. V prvých troch súbojoch, v ktorých čelil výber Roya Johansena kvalitatívne lepším tímom a favoritom skupiny B, nemohli severania veľmi pomýšľať na výrazný bodový zisk. Oveľa viac si určite budú veriť v ďalšom priebehu súťaže, kedy narazia na hrateľnejšie tímy. Teoreticky nie je pre Nórov utópiou ani postup do play-off šampionátu, na to však budú musieť položiť bodový základ už v zápase so Slovenskom. Zvedaví sme na výkon brankára a útočných formácií, pretože jedna „lajna“ celé útočné snaženie tímu ťahať nemôže.

Slováci zatiaľ na šampionáte ukazujú mimoriadnu vôľu, nezlomnosť a chuť po víťazstve. Stavať môžu na výborných výkonoch Jána Laca, popracovať naopak musia na premieňaní šancí, ktorých si v doterajšom priebehu vypracovali viac než dosť, čo je určite pozitívnym signálom do budúcich zápasov. Súbojom s Nórskom končí našim hokejistom šnúra duelov s papierovom slabšími súpermi v skupine, veľmi vhod by preto padlo rozšíriť zbierku bodov o ďalšie tri dieliky. Veríme, že streleckú smolu zahnal Gáborík, ku ktorému sa môže pridať ktokoľvek z našich ofenzívnych radov, či už Tatar, Pánik, Daňo, Bartovič alebo ďalší. Pri kvalitnej podpore zadných radov sa o dobrý výsledok, znamenajúci tri body, určite obávať nemusíme.