Už v pondelok 11. decembra sa v 20-tisícovom švajčiarskom meste Nyon uskutoční žreb osemfinále Ligy majstrov a šestnásťfinále Európskej ligy. Momentálne poznáme všetkých 48 účastníkov vyraďovacích bojov a rovnako tak jednotlivé kľúče, podľa ktorých bude losovanie prebiehať.

 

Ako bude prebiehať žreb?

  • od 12:00 je na programe žreb Ligy majstrov
  • od 13:00 je na programe žreb Európskej ligy
  • v Lige majstrov sú nasadení víťazi skupín a nenasadené kluby sú tie, ktoré skončili v základnej skupine na druhých miestach
  • v Európskej lige sú nasadení víťazi skupín a štyri tímy z tretích miest Ligy majstrov s vyšším počtom bodov, nenasadené sú kluby z druhých miest skupinovej fázy a horšie štyri tímy z tretích miest Ligy majstrov
  • v ani jednej súťaži sa v tomto kole nesmú stretnúť kluby, ktoré hrali spolu v základnej skupine a ani tímy z rovnakej krajiny

Zoznam osemfinalistov Ligy majstrov:

Nasadené tímy Nenasadené tímy
Manchester United FC Bazilej
Paris Saint-Germain Bayern Mníchov
AS Rím Chelsea Londýn
FC Barcelona Juventus
Liverpool FC FC Sevilla
Manchester City Šachtar Doneck
Beşiktaş Istanbul FC Porto
Tottenham Hotspur Real Madrid

Medzi šlágre sa môžu radiť najmä zápasy Realu Madrid proti PSG či niektorého z manchesterských klubov, zápasy Bayernu proti niektorému z kvarteta anglických celkov či proti Barcelone a peklo bude čakať určite aj na finalistu minulého ročníka.

Juventus sa síce vyhne Barcelone a AS Rím, no anglické tímy či PSG sú súpermi toho najvyššieho rangu. Zaujímavosťou je, že Chelsea má k dispozícii len troch súperov, okrem Besiktasu sú to PSG a FC Barcelona.

Zoznam šestnásťfinalistov Európskej ligy:

Nasadené tímy Nenasadené tímy
Villarreal FC Astana
Dynamo Kyjev Partizan Belehrad
Braga Ludogorec Razgrad
AC Miláno AEK Atény
Atalanta Olympique Lyon
Lokomotiv Moskva FC Kodaň
Viktoria Plzeň FC Steaua Bukurešť
Arsenal Červená Hviezda Belehrad
FC Salzburg Olympique Marseille
Athletic Bilbao Östersund
Lazio Nice
Zenit Petrohrad Real Sociedad
CSKA Moskva SSC Neapol
Atlético Madrid Spartak Moskva
RB Lipsko Celtic Glasgow
Sporting Lisabon Borussia Dortmund

Európska liga je plná kvalitných tímov zo špičkových líg, pričom sa do jarnej fázy prepracovalo aj niekoľko nečakaných účastníkov. Medzi najväčšie šlágre by mohli patriť dvojzápasy medzi Arsenalom a Dortmundom, Lyonom, Celticom či Neapolom. Na rovnaké kvarteto by mohlo naraziť aj Atético, AC Miláno či Bilbao. Netreba však zabúdať ani na silu kvarteta silnyćh ruských celkov, pričom zaujímavým zápasom by mohol byť stret Dynama Kyjev so Spartakom Moskva.

Na zaujímavých súperov by mohla naraziť aj česká Plzeň, ktorá by zrejme radšej uvítala v tejto fáze schodnejšieho súpera ako švédsky Ostersund, AEK Atény či jeden z belehradských klubov. Slovenského fanúšika by však potešila jej konfrontácia s Neapolom, kde pôsobí náš Marek Hamšík.

Foto: Twitter