V celej histórii majstrovstiev sveta vo futbale sú Európa a Južná Amerika niekde inde, ako zvyšok sveta. Južná Kórea síce dokázala na domácom šampionáte v roku 2002 dokráčať až do semifinále, Ghana mala v roku 2010 medzi najlepšiu štvorku nakročené, no v nadstavení zahodil postupovú penaltu Asamoah Gyan, a tak jedinou medailou krajín z iných kontinentov ostáva bronz USA z prvého Šampionátu (1930).

Čo ak však práve USA dokáže po takmer storočí prelomiť nadvládu dvoch elitných konfederácií? Síce v USA fanúšikovia viac milujú “klasicky” americké športy ako baseball, hokej, basketbal či americký futbal, v tom “našom” futbale im vyrastá fantastická generácia. Tá ešte v Katare 2022 zrejme nebude dostatočne zrelá, no v roku 2026, keď sa bude šampionát konať už za účasti 48 štátov v USA, Mexiku a Kanade, by ale práve Američania mohli priniesť nejaké to vzrušenie do zabehnutých koľají.

Totižto len málokto si všimol, koľko talentov vyprodukovali v USA za ostatných pár rokov. Pozrime sa teda na nich, pričom bez povšimnutia nemôže ostať ani skutočnosť, že svoje talenty majú akoby rozprestrené po všetkých postoch, čo je taktiež mimoriadne dôležité.

pulisic dres
najzvučnejšie meno súčasného amerického výberu – Christian Pulišić

Skvelá generácia futbalistov USA:

Tým najzvučnejším menom je Christian Pulišić hrajúci za Chelsea, no veľký potenciál preukazuje čerstvo 18-ročný Giovanni Reyna z Dortmundu, o svoje miesto v Juventuse zdatne bojuje Weston McKennie, v Barcelone preráža Sergiňo Dest, medzi opory Salzburgu patrí Tyler Adams, do Lille nedávno prestúpil z PSG kanonier Timothy Weah, o miesto vo Valencii Yunus Musah. Títo všetci, a aj niekoľkí ďalší hráči sú narodení v rokoch 1998-2003, a teda na domácom turnaji budú mať okolo 25 rokov, čo je skvelý futbalový vek. A keď ich doplníme o niekoľko vyzretejších hráčov, dostaneme veľmi slušný základ pre úspešnú reprezentáciu.

Možná zostava USA na MS 2026 (s aktuálnym vekom a pôsobiskom týchto hráčov), ktorej súčasná cena podľa Transfermarkt je 173,5 milióna eur:

Len dodáme, že USA si zahralo na záverečnom šampionáte celkom desaťkrát. Po rokoch 1930, 1934 a 1950 prišiel útlm, no sedem účastí v rade (1990-2014) urobilo z USA tradičného účastníka podujatia. Naposledy v Rusku senzačne chýbalo, keď okrem Mexika a Kostariky sa na šampionát prepracovala aj Panama, zatiaľ čo do baráže šiel Honduras.

>>> Pre porovnanie si pozrite aj najcennejšiu zostavu súčasnosti
zloženú zo Slovákov a Čechov <<<

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Transfermarkt.com | Foto: Twitter