Čím väčšie mesto, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa v ňom narodia nejaké známe osobnosti. Avšak, všetko má výnimky potvrdzujúce pravidlo. A takou je aj švédske mesto Örnsköldsvik, ktoré má cca 30 tisíc obyvateľov a s predmestiami niečo cez 50 tisíc.

Jeho „základná“ populácia je teda porovnateľná so slovenskými mestami ako Liptovský Mikuláš, Komárno, Bardejov či Levice, metropolitná oblasť je v počte obyvateľov na úrovni Martinu či Popradu. Avšak, z hokejového hľadiska je toto mesto takmer bezkonkurenčné.

Vrámci celej Európy si len rodáci z Moskvy a Štokholmu pripísali na konto viac kanadských bodov v NHL, ako práve rodáci z Örnsköldsviku, mesta ležiaceho na východnom pobreží uprostred Švédska. Örnsköldsvikčania zaznamenali doteraz v NHL už 5381 bodov. A to ich je odtiaľ len trinásť.

Avšak, medzi nich patria aj hokejisti ako Henrik Sedin (1070 bodov), Daniel Sedin (1041 bodov), Patrik Forsberg (885 bodov) či Markus Näslund (869 bodov). Zo súčasných hráčov NHL pochádzajú z tohoto mesta obranca Victor Hedman (od roku 2009 v Tampe Bay) a útočník Victor Olofsson (od roku 2018 v Buffale Sabres).

Zdroj: Quanthockey.com | Foto: Twitter