Ma Long, úradujúci majster sveta v stolnom tenise.

 V poradí už 53. ročník majstrovstviev sveta v stolnom tenise hostilo v dňoch 26. apríla – 3. mája mesto Suzhou v provincii Jiangsu. Je to piatykrát v histórii, kedy sa konali stolnotenisové majstrovstvá sveta v Číne, v mekke tohto športu.

O tituly sa súťažilo v piatich kategóriách: muži – dvojhry, ženy – dvojhry, muži – štvorhry, ženy – štvorhry a štvorhry mix. Strhujúce výmeny, napínavé zápasy a prekvapivé rozuzlenia – svetový šampionát priniesol divákom všetko podstatné.

 

Muži – dvojhry

Dvojhry mužov sa niesli v réžii domácich stolných tenistov, veď už zo štvrťfinále do semifinále postúpili všetci štyria zástupcovia najľudnatejšej krajiny sveta. Z celkového víťazstva sa nakoniec radoval prvý nasadený Ma Long, ktorý si v dramatickom finále poradil so svojím krajanom Fang Bo (13. nasadený) 4:2 na sety.

Z Európanov sa najvyššie dostali Nemci. Patrick Franziska (42) vo štvrťfinále nestačil na neskoršieho finalistu Fang Bo a Timo Boll (7) po tuhom boji podľahol, rovnako vo štvrťfinále, ďalšiemu z výborných Číňanov Fan Zhendongovi (4). Slovensko malo v mužskej dvojhre dvoch zástupcov, ktorým však žreb veľmi neprial. Ľubomír Pištej skončil už v prvom kole po prehre 0:4 na sety na rakete Gréka Gionisa (19) a podobne tak aj Peter Šereda, ktorý prehral s Rusom Shibaevom (40) 1:4.

Ma Long : Fang Bo, zostrih finále

 

Ženy – dvojhry

Ženskú dvojhru ovládli Číňanky podobne, ba ešte výraznejšie ako ich mužskí reprezentační kolegovia, keď až šesť z ôsmich štvrťfinalistiek bolo z Číny. Finálová dráma skončila šťastnejšie pre Ding Ning (1), ktorá zdolala Liu Shiwen (2) 4:3 na sety.

Najlepšie Európanky sa dostali do štvrtého kola, kde však na svoje súperky nestačili a výrazne prehrali. Pre Slovensky sa maximom stalo druhé kolo, v ktorom obe prehrali s vyššie nasadenými súperkami zohodne 0:4. Barbora Balážová (47) nestačila na Číňanku Wu (7) a Eva Ódorová na Polku s čínskymi koreňmi Li (30).

Ding Ning : Liu Shiwen, zostrih finále

 

Muži – štvorhry

Aj finále štvorhry mužov bolo v čisto čínskom zložení. Majstrami sveta sa po víťazstve nad dvojicou Fan Zhendong – Zhou Yu (15) 4:2 stali Xu Xin a Zhang Jike (7).

Jediný zástupca Slovenska v tejto disciplíne, Alexander Valuch, vypadol už v prvom kole, keď s Bulharom Alexandrovom nestačili na španielsky pár He – Machado (10) a prehrali 1:4. Len do druhého kola to dotiahla veľmi zaujímavá dvojica legendárnych stolných tenistov Boll – Ma Long.

Fan Zhendong – Zhou Yu : Xu Xin – Zhang Jike, zostrih finále

 

Ženy – štvorhry

Ďalšia z disciplín, v ktorej čínsky stolný tenis potvrdil svetovú dominanciu. Ding Ning s Li Xiaoxia (7), ako aj Liu Shiwen so Zhu Yuling (3) si od prvých setov a kôl jasne kráčali po finálovú miestenku. Z triumfu 4:3 a titulu majsteriek sveta sa nakoniec radoval vyššie nasadený pár.

Balážová s Ódorovou skončili v prvom kole po vyrovnanom priebehu a tesnej prehre 2:4 s Nemkami Silbereisen – Winter (14).

Ding Ning – Li Xiaoxia : Liu Shiwen – Zhu Yuling, zostrih finále

 

Štvorhry – mix

Titul zo štvorhry mix si odniesla čísnko – juhokórejská dvojica Xu Xin – Yang ha-eun (5). Vo finále zdolali jednoznačne 4:0 japonské duo Maharu Yoshimura – Kasumi Ishikawa (20), premožiteľov nasadených jednotiek Kim Hyok – Bong a Kim Jong zo semifinále.

Výborne si počínali aj Pištej s Balážovou (38), ktorých na ceste do štvrtého kola nezastavil ani favorizovaný singapúrsky pár Yang – Yu (8). Ostali však na štíte poľskej dvojice Fertikowski – Grzybowska (15) po prehre 1:4.

Xu Xin – Yang ha-eun : Maharu Yoshimura – Kasumi Ishikawa, zostrih finále