II. svetová vojna bola udalosťou, ktorá zmenila životy stoviek miliónov ľudí. Čo sa týka Česka a Slovenska, behom nej sme boli samostatnými štátmi, no okamžite v roku 1945 sme sa stali opäť, a to na dlhých 48 rokov, jedným celkom.

Síce tragickými udalosťami poznačení, no jej koncom nadšení ľudia sa vracali späť ku svojim koníčkom. A šport bol v našich končinách vždy na výslní. To dokazuje aj eufória v prvej povojnovej sezóne. Ak by ste si mysleli, že v sezóne 1945-46 sa nehralo, prípadne, že sme tu mali len pár klubov, ktoré narýchlo zohnali pár hráčov, boli by ste na obrovskom omyle.

V sezóne 1945-46 mala najvyššia československá futbalová liga až 20 účastníkov, ktorí boli rozdelení do dvoch skupín po 10 klubov. Víťazi hrali dvojzápas o titul, po štyri celky z každej skupiny zostúpili. Divízií, teda druhých najvyšších súťaží, bolo pre veľký záujem až sedem, z toho štyri české a tri slovenské, pričom v nich bolo dovedna 97 klubov. Dva z nich postúpili a doplnili počet účastníkov I. ligy pre sezónu 1946-67 na štrnásť.

A čo účastníci 1. ligy 1945-46? Šesť z nich bolo slovenských, v každej skupine tri. Polovica z nich zostúpila. Najlepšie dopadol dnešný Slovan (vtedy ŠK Bratislava), ktorý obsadil v skupine A 3. miesto. ŠK Jednota Košice obsadila v B-skupine 4. miesto a ŠK Žilina v A-skupine 6. miesto. Neudržali sa AC Sparta Pov. Bystrica, TŠS Trnava (dnešný Spartak) a ŠK Baťovany (dnes Tempo Partizánske). Súťaž ovládli pražské „S“, vo finále vyhrala po výsledkoch 4:2 a 5:0 Sparta nad Slaviou. Slavistický kanonier Josef Bican ovládol tabuľku strelcov.

CELOŠTÁTNA ČESKOSLOVENSKÁ LIGA 1945-46

SLOVENSKÉ DIVÍZIE 1945-46

Deväť klubov vyznačených na zeleno doplnených o trio zostupujúcich slovenských celkov z 1. ligy vytvoriio pre sezónu 1946-47 1. slovenskú ligu, zatiaľ čo 1. celoštátnu ligu hrali zo slovenských klubov len ŠK Bratislava, Jednota Košice a ŠK Žilina.

KVALIFIKÁCIE

→ AKO VYZERALA POSLEDNÁ SPOLOČNÁ SEZÓNA?

Zdroj: Wikipedia | Foto: Twitter/Championsleague