Slovenskí hokejisti majú po dvoch zápasoch na turnaji pod piatimi kruhmi stále reálnu šancu na to, aby vyhrali svoju skupinu a postúpili priamo do štvrťfinále. Pozrite si možné postupové varianty pred našim zápasom so Slovinskom, ale ešte predtým vám dôkladnejšie predstavíme formát olympijského hokejového turnaja!

 

Základné skupiny

Turnaja sa zúčastňuje 12 tímov, rozdelených do troch skupín A, B a C. Z tejto skupiny postupujú prvé tímy priamo až do štvťfinálového kola. Porade tímov v tabuľke v základnej skupine určuje pri rovnosti bodov ich vzájomný zápas. Zároveň je tvorená „virtuálna“ tabuľka druhých tímov, z ktorej tiež prvý tím postupuje do štvťfinále. Tieto štyri tímy sú označené v oficiálnom formáte turnaja ako D1, D2, D3 a D4. Zvyšných 8 tímov (teda všetci) postupuje do osemfinálového play-off.

Zdroj: IIHF.com

Osemfinále

Pred osemfinálovými bojmi sa utvorí jedna veľká tabuľka tímov D5 až D12, o ktorej poradí rozhodne:

– vyššie umiestnenie v skupine
– vyšší počet bodov
– lepší rozdiel skóre
– vyšší počet strelených gólov
– vyššie hodnotenie v rebríčku IIHF z roka 2017

V osemfinálovom kole sa v jednom zápase rozhodne o tom, kto si v štvťfinále zmeria sily s prvými štyrmi celkami, ktoré postúpili priamo zo základných skupín, resp. zo skupiny druhých tímov:

V osemfinále sa teda stretne:

– D5 – D12 (víťaz je označný ako E1)
– D6 – D11 (víťaz je označný ako E2)
– D7 – D10 (víťaz je označný ako E3)
– D8 – D9 (víťaz je označný ako E4)

Štvťfinále

– D1 – E4 (víťaz je označný ako F1)
– D2 – E3 (víťaz je označný ako F2)
– D3 – E2 (víťaz je označný ako F3)
– D4 – E1 (víťaz je označný ako F4)

Semifinále a finále
F1 – F4
F2 – F3

Ako môže dopadnúť tabuľka našej základnej skupiny B?

Ako môžete vidieť nižšie, možností je neúrekom, ale najideálnejšia pre Slovensko je práve papierovo najpravdepodobnejšia možnosť – ak naši hokejisti vyhrajú nad Slovinskom a Olympijský športovci z Ruska nad USA. V takomto prípade budeme mať v konečnom zúčtovaní rovnako ako „Rusi“ 6 bodov, avšak vzhľadom na rozhodujúci faktor – vzájomný zápas – skončíme na prvom mieste a postúpime priamo do štvrťfinále.

Poznámka: V prípade, ak majú tri (alebo viac) tímov v tabuľke rovnaký počet podov, rozhodujú body zo vzájomných zápasov medzi týmito troma (alebo viac) tímami.

Zdroj: ŠportovýMagazín.sk | Foto: Twitter