Písal sa rok 2004. Hokejový klub z mesta Martin opúšťal ST Extraligu, ako znel vtedy názov našej najvyššej súťaže. Namiesto neho smeroval do najvyššej súťaže naposledy Spartak Dubnica, klub, ktorý vychoval Demitru, Tatara, bratov Pavlikovských či Baranku.

Bolo to pred 18 rokmi a zároveň naposledy, čo posledný tím našej najvyššej hokejovej súťaže zostupoval priamo bez možnosti udržať sa v baráži. Už o rok mala Dubnica šancu zachrániť sa, čo sa jej podarilo, no pre nielen finančné problémy bola nútená licenciu na predať súťaž a na krátku dobu dokonca zmiznúť zo seniorskej hokejovej scény.

Slovenská Extraliga behom rokov mierne menila svoju tvár. Mala 10 účastníkov, neskôr 11 či 12, hral ju projekt Orange U20, rovnako aj dva maďarské kluby.

Každopádne, jedna vec ostala nezmenená. Posledný tím súťaže mal možnosť sa vždy udržať v baráži, či už proti víťazovi druhej najvyšěj súťaže, alebo vo viacčlennej baráži, ktorá kratšiu dobu existovala.

Faktom ostáva, že jediný klub, ktorý sa kedy prebojoval cez baráž do Extraligy, bol celok Michaloviec. Ten v roku 2019 vyhral 4:3 na zápasy so Žilinou, keď posledný siedmy zápas série vyhral 1:2. A vyhrať ako účastník amatérskej II. ligy nad posledným celkom 1. ligy bolo priam nemožné. Nemala k tomu ďaleko Dubnica, ktorá viedla nad Topoľčanmi 3:0 na zápasy, naposledy ani Trebišov.

Každopádne, v sezóne 2022-23 posledné celky zostúpia priamo a víťazi budú mať pre zmenu istotu postupu.

Je to správne? Je to vhodné? Veď predsa takto sa to v hokeji vo väčšine líg nehrá. Nech už máte názor akýkoľvek, nezmeníte to.

Preto sa pozrieme na dôvod, prečo je to dobré.

Na Slovensku (no napr. aj v Česku) je situácia taká, že rozdiel medzi najvyššou súťažou a druhou najvyššou je obrovský. Zároveň ale platí, že ak nejaký klub dostane šancu postúpiť, odrazu jeho vedenie dokáže zohnať nových sponzorov a nových hráčov. A v najvyššej lige zďaleka nie je len do počtu.

Na našej scéne sú dobrým príkladom Piešťany, ktoré sa nemohli predrať cez baráž, no keď Slovan smeroval do KHL a postúpili priamo, odrazu boli rovnocenným súperom pre celky z Extraligy. V ére rozširovania Extraligy dokázali to isté v Banskej Bystrici. Neskôr sa medzi elitou zjavil aj tím z Nových Zámkov.

História nám ukázala, že kluby z nižšej ligy nie sú zlé, akurát nemajú takú podporu sponzorov. V podmienkach nižšej ligy nedokážu dostatočne konkurovať elitným celkom. Príkladom je Žilina, ktorá sa v predošlej sezóna zapísala svojou víťaznou sériou do Guinessovej knihy rekordov, no cez Liptovský Mikuláš v baráži neprešla.

To je dôvod, prečo priamy postup nie je zlý. Dáva príležitosť. A tak, ako príležitosť robí zlodejom, robí príležitosť aj dobrú vec. Umožňuje dokázať, že máte právo sa ukázať. Že máte šancu zažiariť.

Zdroj: Športový Magazín | Foto: YouTube