Slovenskí fanúšikovia netrpezlivo čakali, ako sa vyvinie situácia ohľadom štartu Petra Sagana na Majstrovstvách Európy v cestnej cyklistike. Tie vyvrcholia v nedeľu (11.08.2019) v holandskom Alkmaare hromadným štartom pretekov mužov v kategórii elite. Trojnásobný majster sveta sa na nich nakoniec nepredstaví, avšak našincov upokojil slovami, že Slovensko bude v reprezentovať jazdec, ktorý má byť rýchlejší ako on sám.

Aj keď Peter Sagan patrí medzi najrýchlejších mužov svetového pelotónu, predsa len mu čisto rovinaté trate príliš nevyhovujú. Práve čistá rovina sa bude jazdiť v Alkmaare, kde na cyklistov čaká 172,6 km dlhá trať. Možno aj preto zvolil Peter Sagan po náročnej Tour de France radšej oddych. Všetkých však ubezpečil, že za seba posiela viac ako dobrú náhradu.

“Má skvelý potenciál a ak bude mať dobrý deň a sadnú mu preteky, tak vie zašprintovať lepšie ako ja. Určite má šancu na dobrý výsledok,” povedal Sagan na adresu svojho tímového kolegu Erika Bašku.

Práve 25-ročný cyklista bude lídrom nášho tímu, v ktorom mu budú pomáhať Juraj Sagan, Ján Andrej Cully, Juraj Bellan, Patrik Tybor, Marek Čanecký a Adrián Babič. Mimochodom, Erik Baška už raz vyhral ME a to pred 4-rokmi. Išlo však o kategóriu do 23 rokov.

Erik Baška v reprezentačnom drese

V nedeľu to však nebude mať vôbec jednoduché. Na víťazstvo si totiž budú robiť zálusk aj elitní špurtéri ako Elia Viviani, Arnaud Démare a Alexander Kristoff. Baška sa v roku 2017 umiestnil na ME medzi mužmi na 12. mieste. Budeme teda veriť, že sa slová Petra Sagana naplnia a slovenskému zástupcovi sa podarí spraviť, čo najlepší výsledok. Finišovať by sa malo približne o 16:00.

Erik Baška (vpravo) v drese tímu BORA-hansgrohe

Zdroj: Sport.sk, Procyclingstats.com | Foto: Twitter, Facebook/Erik Baška