Najväčší hokejista histórie sa so svojou fenomenálnou kariérou rozlúčil 18. apríla 1999 ako 38-ročný, hoci ešte v poslednej sezóne získal 62 bodov v 70 dueloch základnej časti NHL. Nepochybne mohol hrať ešte o niečo dlhšie, no bolo to jeho rozhodnutie, ktoré je treba rešpektovať.

To, čo dokázal, zrejme už nikto nezopakuje. Celá jeho kariéra bola výnimočná a ikonický bol napokon aj jeho posledný súťažný duel. V tom čase obliekal dres New Yorku Rangers, ktorý už pár zápasov pred koncom základnej časti s istotou nemohol postúpiť do play-off. 18. apríla 1999 teda Gretzky vedel, že je to jeho derniéra.

V poslednom 1487. zápase legendy s číslom 99 vrámci základných častí NHL čelil „jeho“ tím Pittsburgu, ktorého ťahúňom bol najproduktívnejší hráč tej sezóny, Čech Jaromír Jágr. A bol to práve on, kto v predĺžení strelil víťazný gól „Tučniakov“ na 2:1, čím vlastne ukončil kariéru kanadského velikána. Sám Gretzky v tom zápase tiež nevyšiel naprázdno, keďže asistoval na jediný gól svojho tímu.

>REKORDNÁ SEZÓNA FENOMENÁLNEJ „99“<

V tom čase bol Jágr „len“ po tretíkrát najproduktívnejší hráč NHL, no napokon sa v tomto smere zastavil na čísle päť, zatiaľ čo v historických štatistikách je práve on na druhom mieste, hoci s 936-bodovým mankom. Zvláštna a ikonická chvíľka. Nemyslíte?

Víťazný gól Jágra v poslednom zápase Gretzkyho:

Foto | Video: YouTube/ALMIGHTY ARCHIVER