Slovenská futbalová reprezentácia sa dodatočne cez Ligu Národov kvalifikovala na EURO 2020, ktoré sa napokon odohrá až teraz, medzi 11. júnom a 11. júlom 2021. Hrať sa bude po celej Európe a vyvrcholí vo Wembley. Slováci sa tohto sviatku v ére samostatnosti zúčastnia po druhýkrát, pred piatimi rokmi sa nám podarilo postúpiť vo Francúzsku zo skupiny s bilanciou 1-1-1 a so skóre 3:3, aby nás následne vyškolili Nemci v pomere 0:3.

NÁZOR | Súčasný futbal je pomerne nevyspytateľnou záležitosťou, a obzvlášť v pandemickej situácii. Nielenže budú hráči neustále (možno až nezmyselne) testovaní, ale navyše, mnohé výbery nalietajú ohromné tisíce kilometrov len preto, že budú pendlovať medzi dvomi mestami, nebodaj sa museli uchýliť k možnosti, že budú mať základňu úplne mimo diania, viď Česi, ktorí budú lietať na Ostrovy z Prahy.

Ak sa však pozrieme na čisto športové podmienky, je treba konštatovať jediné. Slovensko aktuálne nemá na to, aby zaznamenalo nejaký veľký futbalový úspech. Zaň sa bude dať považovať aj prípadné zopakovanie osemfinálovej účasti. Za ostatné obdobie bola väčšina našich zápasov pomerne nezáživná, nášmu tímu chýbalo nasadenie a skutočná kvalita. Nie, nedá sa povedať, že by sme robili hanbu, ale jednoducho nemáme na väčšine postov skutočnú kvalitu.

Lobotka v čase, keď bol veľkou nádejou Slovenska

Úplne najhoršie je na tom ofenzíva. Kto bude strieľať góly? Áno, stačiť môžu na postup v krajnom prípade aj tri remízy 0:0, ale na tie asi nik nebude zvedavý a bude mimoriadne obtiažné neinkasovať. Na rozdiel od väčšiny Slovensko nemá elitného kanoniera, veď takmer celú sezónu laborujúci Boženík, 13-gólový prestupujúci Schranz z českej ligy či nebodaj Ďuriš z Cypru, rozhodne nie sú, so všetkou úctou, nejakými veľkými TOP kanoniermi. A ak sa k tomu pripočíta absencia krídelníkov v TOP forme, tak ťažko predpokladať, že hráči ako Weiss a Mak, prípadne mladší Haraslín, ktorý nehráva, dokážu vystrašiť defenzívy súperov.

Ďalším deficitom sú kraje defenzívy, keďže Peter Pekarík pravidelne nenastupoval a už má 34 rokov. Na ľavo to je papierovo ešte horšie. Navyše, na rozdiel od EURA 2016, nie je Hamšík vo svojej špičkovej forme. Do kariet nám nehrá ani mizivá forma Lobotku, ktorý je aj napriek tomu druhým najhodnotnejším slovenským futbalistom súčasnosti.

Skutočnú kvalitu, o ktorú sa môžeme oprieť, tak predstavujú maximálne stopér Milan Škriniar, brankár Martin Dúbravka, stredopoliar Juraj Kucka, ofenzívny záložník Ondrej Duda, ktorý je avšak v Nemecku zvyknutý hrať na trošku inom poste, aký mu bude prislúchať v reprezentačnom drese, a možno Patrik Hrošovský, ak bude vo forme.

Má takýto tím na základne objektívnych kritérií šancu na úspech? Je na mieste sa obávať, že nie. Žiaľ. Bolo by skvelé sa mýliť a sledovať bojovné výkony Slovákov pod taktovkou Tarkoviča, ktorí by na úvod obrali o body Poľsko, následne zdolali Švédsko a na záver skupiny bojovali so Španielmi. A následne, možno ešte niekoho vyradili v play-off. No tomu napriek pochopiteľnej náklonnosti k výberu Slovenska ťažko veriť.

Očakávať sa dá na veľké percento koniec po troch zápasoch, zrejme bez výhry a so ziskom možno bodu či dvoch.

A čo vy? Myslíte si, že dokážeme postúpiť zo skupiny?

>>>NAJHODNOTNEJŠIA XI ŠAMPIONÁTU<<<

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter