Slovenská futbalová reprezentácia opakovane zlyhávala v C-divízii Ligy národov. Prvá prehra s Kazachstanom bola šokujúca, druhá nepochopiteľná a aktuálne straty bodov proti Azerbajdžanu a Bielorusku už len podškrtli to, čo je krutou pravdou slovenského futbalu.

Dá sa hovoriť o týchto bodových stratách ako o otupných?

Áno dá, veď tieto krajiny sú za nami v rebríčku FIFA o 50 miest a nemal by byť preto problém pre nás zdolávať ich. Na druhej strane ale nutno dodať, že náš úpadok je dlhodobo viditeľný a pohľad na našu nomináciu veľavravný.

Máme kvalitu?

Áno, ale veľmi obmedzenú. Škriniar a Lobotka sú skvelými hráčmi, solídnu úroveň má z hráčov v poli aj Hancko či prehliadaný Valjent, ktorý je neustále v reprezentácii trošku nepochopiteľne v tieni Šatku. Vieru možno vkladať do Suslova, prípadne do Strelca, ktorí sú stále mladí.

Čo sú naše najväčšie slabiny?

Jednoznačne nám chýbajú kreatívni hráči smerom dopredu. Útok je podpriemerný a hodný tak celkov C-divízie, no hráči ako Schranz, Almási či Zreľák si aspoň ako tak dokážu nájsť svoju pozíciu. Ak však nemajú od koho dostať dobrú loptu, ich význam je doslova nulový.

Čo je extra problémom?

Skutočnosť, že stále hráči ako Kucka, Weiss či Pekarík, ktorým v reprezentácii vinou veku odzváňa, sú často stále najlepšími hráčmi na ihrisku. Bénes, Duda či Rusnák žiaľ nedokážu dlhodobejšie napĺňať očakávania.

Resultát nášho súčasného výberu

Ružové okuliare ešte nikdy nikomu nepomohli a realisticky musíme uznať, že v porovnaní s väčšinou tímov B-divízie Ligy národov zaostávame. Nejde tak ani o to, či sme v B alebo C divízii, treba to brať stále len ako prípravné zápasy, kde nejde len o výsledky.

Ide ale o to, že napr. v kvalifikácii o EURO 2024 budú určite v našej skupine dva lepšie celky, možno aj tri. A kým nenastanú dlhodobé zmeny od mládežníckych kategórii a v celkovom futbalovom ponímaní, pár jednotlivcov, ktorí vyčnievajú, nás na výslnie jednoznačne nedostane. A dovtedy sa ani neodrazíme od „dna“, na ktoré aktuálne narážame.

Rozdielny pohľad: Pozerali sa tréneri na rovnaký zápas?

Smutný Stano Šesták: „Ak ešte nie sme na dne, tak … “

Kvalitu mali mnohí: Kto je ale najlepší slovenský futbalista po roku 1993?

MS v Katare sa nezadržateľne blížia: Ktoré tri krajiny sa vrátia s cenným kovom?

Zdroj: Športový Magazín | Foto: Instagram/Dudao_10