Slovensko, žiaľ, v súčasnosti nemá veľa hráčov, ktorí by patrili k oporám klubov z popredných líg sveta. Medzi výnimky potvrdzujúce pravidlo ale patrí 26-ročný rodák zo Sniny a odchovanec košického futbalu Ondrej Duda.

Náš ofenzívny stredopoliar si zahral v minulosti aj za Herthu a hosťoval v Premier League v drese Norwich City. Teraz je od 16. septembra 2020 kmeňovým hráčom bundesligového celku 1. FC Köln. Ten si v uplynulej sezóne udržal ligovú príslušnosť vďaka úspešnému zvládnutiu baráže proti tretiemu celku Bundesligy II – Kielu.

Ondrej Duda nastúpil v uplynulej sezóne do 32 ligových zápasov a odohral 2540 minút. Viac strávil na ihrisku len brankár Timo Horn a nik nestrelil viac gólov. Duda sa totižto presadil sedemkrát. Okrem toho svedčí o jeho dôležitosti v 1. FC Köln aj skutočnosť, že len dvaja spoluhráči majú vyššiu trhovú hodnotu, než on.

Ondrejova cena má byť 8 mil. €, lepšie sú na tom len 22-ročný belgický stopér a odchovanec Anderlechtu Sebastiaan Bornauw (12 mil. €) a tuniský stredopoliar Ellyes Skhiri s bohatými skúsenosťami z Francúzska (10 mil. €). Za Dudu zaplatil jeho zamestnávateľ 7 mil. €, s čím sa zároveň delí aj o 3. miesto najdrahších prestupov histórie klubu. Bodaj by sme mali viac takých hráčov!

Kariéra Ondreja Dudu:

2012-2013 – FC Košice (Corgoň liga)
2013-2016 – Legia Varšava (Ekstraklasa)
2016-2019 – Hertha (Bundesliga)
> > >2020 – Norwich City (Premier League)
2020-20xx – 1. FC Köln (Bundesliga)

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Transfermarkt.com | Foto: Twitter