Hráč Manchestru City Alex Zinchenko sa na svojom oficiálnom Instagramovom profile, kde má vyše 1,6 milióna fanúšikov vyjadril a zároveň prihovoril k ruským futbalistom, aby aj oni prispeli k tomu, aby vojna na Ukrajine skončila. Na zverejnený post dostal ukrajinský futbalista vyše 205 000 „palcov hore“.

„Pokračujeme v presadzovaní pravdy. Na svete je niekoľko dôležitých odkazov, ktoré chcem prezentovať verejnosti, hlavne občanom krajiny agresora a kolegom v brandži. V mojej futbalovej kariére som mal obdobie, keď som hrával za UFA FC. Bolo to náročné, ale považujem to za užitočný rok a pol. Vždy budem tomuto klubu vďačný za všetko, čo pre mňa urobil. Chcem ale zdôrazniť, že som sa stal futbalistom na Ukrajine. Práve v rodnej krajine som získal futbalové vzdelanie, študoval na akadémiách a vyrastal tam. Preto všetkým, ktorí ma obviňujú, že ma vychoval ruský futbal, chcem ešte raz povedať: Som odchovancom Akadémie krásneho ukrajinského mesta Doneck!“ začal hráč Citizens svoj príhovor.

„Poďme teda ďalej… váš najväčší argument je „šport mimo politiky“. Šport by skutočne nemal byť súčasťou predvolebnej kampane, straníckych pretekov, hesiel alebo PR platforiem. Ale šport, tak isto ako každá ďalšia oblasť života, sa nemôže postaviť bokom od otázok vojny, agresie a smrti. Každý musí bojovať so zlom, bez ohľadu na to, čo vykonáva,“ vyjadril sa Zinchenko.

„Prečo ukrajinskí futbalisti volajú po futbalových sankciách voči krajine agresora? Naozaj vás chceme pripraviť o možnosť robiť svoju obľúbenú prácu? Nie! Používame všetky metódy, aby sme zastavili agresívnu krajinu od jej okupačných ambícií. Zlo musí byť potrestané vo všetkých oblastiach, ktoré sú spoločnosti prístupné. Sankciami vám budeme klopať na dvere s ešte väčšou agresivitou ako vy, keď so zbraňami prekročíte hranice nášho štátu. Zastavenie okupácie je hlavným a jediným cieľom všetkých našich činov,“ prehlásil 25-ročný záložník.

„A posledná vec. V rukách ruských futbalistov sa nachádza mnohomiliónové publikum. Ľudia vás veľmi milujú, podporujú vás vo všetkom a počúvajú vaše slová. Preto mlčať je zločin. Viem, že opozičné myslenie je vo vašej krajine trestané, ale keď sa opozícia stane väčšinou, začína byť pri moci.
Preto všetci ľudia, ktorí nechcú na svete smrť a nenávisť, musia o tom nahlas a zreteľne kričať. Človek by nemal mať strach z drobných trestov, keď ide o ľudský život”. Sláva Ukrajine!“ stojí na konci Instagramového príspevku. Silný odkaz.

Zdroj|Foto: Instagram/zinchenko_96 (1), (2), (3)