Zástupcovia Manchestru United a FC Liverpoolu sa zhodli, no vedeniu Premier League či anglickej futbalovej asociácie sa to vôbec nepozdáva. O čo sa jedná a aké dôvody majú odvekí rivali na to, aby ich návrh prešiel?

Dva najúspešnejšie celky anglickej histórie, ktoré získali dovedna 39 anglických titulov a desiatky ďalších trofejí navrhujú, aby sa v čo najkratšom čase udiali v anglickom futbale tri výrazné zmeny. Chcú korigovať počet účastníkov Premier League na osemnásť, zrušiť EFL Cup a taktiež zápas o Community Shield. Dôvod je prostý, a síce extrémne nabitý kalendár. Mimochodom, v predošlej sezóne sa na rovnakú vec sťažovali napríklad manažéri Jurgen Klopp a Pep Guardiola.

Zástupcom anglického futbalu sa ale nepáči, že kluby sa snažia poza ich chrbtom vzájomne vymýšľať nejaké “novinky” a preberať aktivitu. Navyše, Community Shield ako otvárací zápas sezóny má viac 100-ročnú históriu, ligový pohár 60-ročnú a minimálne dvadsať tímov má najvyššia anglická súťaž už od 1. sv. vojny, pričom až do deväťdesiatych rokoch ju hrávalo až 22 celkov.

Jurgen Klopp

Hrať extrémne veľa zápasov behom sezóny je teda v Anglicku takpovediac tradícia, na druhú stranu kalendár je nabitý. Keď k nemu pripočítame aj reprezentačné prestávky, niektorým hráčom by pri plnom vyťažení hrozilo hrať viac než štyri mesiace nepretržite dva zápasy týždenne. A to je naozaj za hranicou ľudským síl. Samozrejme, súpisky sú dostatočne široké, no napriek tomu sa tu nejedná o reálne odohratie zápasov, ale aj o záťaž spôsobenú neustálym cestovaním a pod. Pre niektoré celky by sa jednalo o zníženie o 5 stretnutí, no pre iné kluby by to mohlo byť až dvojciferné číslo.

Spomínané dva veľkokluby už dokonca medzičasom získali podporu aj medzi druholigistami, keďže návrh gigantov má obsahovať aj určitý podiel z ročného príjmu Premier League pre celky druhej najvyššej súťaže. Dokonca už majú mať napríklad aj vymyslenú baráž medzi 16. tímom Premier League a tímami na barážových priečkach druhej ligy a pod. Či sa však stretnú tieto návrhy aj s pochopením ostatných účastníkov Premier League a vedením anglického futbalu, je otázne.

Zdroj: Metro.co.uk | Foto: Twitter