To, o čom sa špekulovalo už trošku dlhšie, sa stáva realitou. Prvý neslovenský tréner v histórii našej seniorskej futbalovej reprezentácie na svojej pozícii končí. Je však v túto chvíľu správny čas na odvolanie Pavela Hapala a ďalšie zmeny v realizačnom tíme?

NÁZOR | Ak sa niečo začne, malo by sa to aj dokončiť. V prípade reprezentačných cyklov to platí dvojnásobne. Aspoň by malo. Pavel Hapal prevzal naše Áčko po tom, ako v októbri 2018 prehralo pod vedením Jána Kozáka s Českom. Lepšie povedané, následne nás v priateľskom dueli proti Švédom ešte viedol Štefan Tarkovič, ako dočasný tréner. Pavel Hapal bol vítanou voľbou, veď svoje kvality ukazoval v rokoch 2015-2018 pri našej U21, predtým zase v roku 2010 získal titul so Žilinou a následne ju dotiahol až do skupinovej fázy Ligy Majstrov.

Aktuálne po sérii piatich duelov bez víťazstva, a zároveň jedinom z ostatných deviatich stretnutí, je odvolaný. Prečo však teraz, necelý mesiac pred kľúčovým duelom proti Severnému Írsku a následnými duelmi Ligy Národov proti Škótsku a Česku? Odpoveď je jednoduchá – nový impulz. Ale kto bude chcieť prevziať naše Áčko v túto chvíľu? Zvyčajne je potrebné sa trošku s novou pozíciou zžiť a nie si okamžite prejsť skúškou ohňom. Ak v Belfaste prehráme a nekvalifikujeme sa na EURO 2020, verejnosť nového lodivoda okamžite odsúdi. Nehovoriac o tom, že v Lige Národov sme viac než jednou nohou v C-divízii. Ani dve víťazstvá, ktoré sú zároveň jedinou šancou na záchranu, nám avšak nemusia stačiť. To je naozaj pozícia, v ktorej nechcete sadnúť na trénerskú stoličku. Tuto funkciu proste nechcete zastávať.

Navyše, novembrové počasie (najmä v Belfaste) nebude zrejme príliš futbalové a súčasné korona opatrenia nás môžu pripraviť hneď o niekoľko dôležitých hráčov, čo nie je ako ovplyvniť. Každopádne je ale vrcholne kontroverzné (no tak slovenské) nenechať Pavela Hapala dokončiť svoj kvalifikačný cyklus a následne nového trénera postaviť pred hotovú vec. Čo asi tak môže za tých pár dní zmeniť? Možno sa pokúsi vštepiť do našich reprezentantov nejakú hrdosť, no očakávať okamžite krásny futbal a uspokojivé výsledky?

Ide najmä o ten “zápas v veľkým Z” proti Severnému Írsku. A áno, ide naozaj o veľa. Má ale nejaký iný tréner v túto chvíľu preukázateľne väčšiu šancu nás dostať na EURO ako Hapal? Možno tie výsledky a výkony v roku 2020 neboli oslnivé, no pod kým sa to určite zmení zo dňa na deň? Kto nás s istotou privedie na šampionát? Nový tréner bude mať prinajlepšom rovnakú šancu ako Hapal. Tak prečo nenechať súčasného trénera dokončiť, čo začal?

Bilancovať a vynášať súdy by sa malo zásadne na konci, v tomto prípade po 18. novembri, a teda po poslednom z tria novembrových stretnutí. V tú chvíľu by bol čas definitívne konštruktívne hodnotiť prácu Pavela Hapala. Vtedy bude možné si sadnúť a zhodnotiť, či reprezentácia pod jeho vedením splnila ciele, čo zvládla, čo nezvládla. Nie teraz pred rozhodujúcimi zápasmi. A na základe toho, ako to dopadne, by sa rozhodlo o zotrvaní alebo nezotrvaní 51-ročného rodáka z Kroměřížu vo funkcii trénera A-tímu SR. Zároveň by to malo byť obdobie, kedy sa budú nastavovať nové ciele pre ďalšie obdobie, ktoré vyvrcholí po MS 2022, príp. po 3. ročníku Ligy Národov, ktorá bude na programe na jeseň 2022.

Samozrejme, šport je špecifický a na klubovej úrovni sa bežne menia tréneri uprostred rozbehnutej sezóny, no v tomto prípade a v aktuálnej situácii nie je dvakrát zodpovedné robiť rošády. Alebo máte iný názor? Podeľte sa s ním s nami v komentároch.

Foto: Twitter