Po zimnej prestávke stihla Fortuna liga odohrať štyri kolá, nadstavbová časť sa pre koronavírus ani len nezačala. Druhá liga stihla jediné (18.) kolo a bola prerušená. Po mesiacoch čakania sa predsa len futbal na naše štadióny vráti, avšak po pár dňoch bol schválený celkom iný návrh, s akým sa počítalo.

Pôvodný plán:

Fortuna liga sa dohrá v zrýchlenom procese. Namiesto 10-kolového systému každý s každým doma vonku (1. – 6. a 7. – 12.) mal každý odohrať len päť duelov. V skupine o záchranu mali mať všetci istotu zotrvania v súťaži. Druhá liga sa dohrávať nemala, poprípade mala, no bez možnosti postupu.

Čerstvý plán, ktorý bol definitívne schválený:

Fortunaligový plán platí, avšak posledný tím pôjde do baráže na dva zápasy s víťazom druhej najvyššej súťaže. Tá sa dohrá trošku šialeným spôsobom. Do úvahy sa berie tabuľka po 15. kole (a teda kolá 16 – 18) nemajú váhu. Dohrávať sa bude päť kôl, do ktorých zasiahne len TOP 6 po 15. kole. Tieto tímy odohrajú medzi sebou vzájomné zápasy (s výnimkou tých, ktoré sa stihli odohrať vrámci 16. – 18. kola). Víťaz si zahrá spomínanú baráž.

Čo na to verejnosť a my?

Každý chápe, že pandémia a núdzové stavy naprieč nielen celou Európou nik nezažil a teda je pochopiteľné, že sa nedalo predpovedať, aká situácia bude v apríli, máji, júni či júli. Koncom apríla však bolo evidentné, že (aspoň u nás) je všetko na veľmi dobrej ceste. Napriek tomu všetky okolité štáty (Česko, Maďarsko, Poľsko, na aj Nemecko) oznámilo pokračovanie súťaží (aspoň najvyšších) na druhú polovicu mája. Bez väčších komplikácií sa teraz ligy dohrávajú. A treba zvýrazniť, že v nezmenenom formáte.

Kompetentní v slovenskom futbale nepochopiteľne vyčkávali. A keď už nič iné, aspoň mali byť už behom apríla jasne navrhnuté formáty po reštarte. Tie by bolo dostatok času prehodnotiť, upraviť, prediskutovať a schváliť. Aby všetci účastníci boli oboznámení včas o tom, na čo sa majú pripraviť. To sa ale nestalo. Najskôr dalo jasné stanovisko vedenie Dukly Banská Bystrica, teraz sa k aktuálnemu schválenému návrhu kriticky vyjadrili kompetentní v Skalici. A vzhľadom k baráži a riziku zostupu sa nebudeme čudovať, ak kroky učinia aj posledné celky Fortuna ligy.

Jednoducho povedané, vedenia ÚLK, SFZ, II. ligy a ďalšie orgány nezvládli svoje povinnosti, ktorými sú pochopiteľne aj ich spolupráca a z nej plynúce jednoznačné a nediskriminačné riešenia vzniknutých situácií. Keďže v okolitých štátoch stíhajú dohrať dvojciferné počty kôl, prečo to nebolo možné u nás? Keby sa začalo v prvom júnovom týždni, desať kôl Fortuna ligy mohlo byť dohratých povedzme behom siedmych týždňov do 19. júla.

A II. liga, ak by už teda nebolo v silách jej klubov dohrať až dvanásť duelov, súťaž mohla byť buď úplne ukončená alebo naopak kandidáti na postup (či miestenku v baráži) mohli hrať dvojkolovo. No rozhodne nie spätne anulovať niektoré zápasy. Navyše, vzhľadom na vzniknuté bodové rozdiely a nedostatok duelov do konca II. ligy bude už aj pre tretiu Skalicu takmer nemožné bojovať o postup.

Že by Kocúrkovo nebolo len “zaostalou” malomeštiackou spoločnosťou minulých storočí, ale prežíva u nás do dnešných vekov? Alebo sa nebodaj dočkáme ešte ďalšieho zvratu? Veď pár dní na to máme a minimálne Žilina a Nitra zatiaľ nesplnili podmienky pre štart vo Fortuna lige 2020/21…

Zdroj: Futbalsfz.sk | Foto: Twitter, Facebook/MfkSkalica, Facebook/FCNitra