Do NHL Draftu 2017 zostávajú necelé dva týždne. V Chicagu sa stretnú najväčšie talenty prevažne ročníkov 1998-1999. My vám prinášame pohľad na TOP 10 mladíkov na tohtoročnom drafte.

 

10. Timothy Liljegren

Švédsky obranca Timothy Liljegren si v uplynulej sezóne kvôli zraneniu príliš nezahral. 12 zápasov (5+2) odohral za juniorku Rögle BK, 19 zápasov (1+4) za mužov v SHL rovnako za Rögle BK a 5 zápasov (0+1) si odkrútil v nižšej švédskej lige v drese Timrå IK. 18-ročnému ofenzívnemu obrancovi ešte minulý rok predpovedali, že bude dvojkou draftu, ale zranenie v uplynulej sezóne mu spravilo obrovský škrt cez rozpočet.

9. Martin Nečas

Talentovaný český mladík by mal byť draftovaný z deviateho miesta. Nečas v uplynulej sezóne pravidelne nastupoval v českej extralige v drese Komety Brno, kde odohral 41 zápasov a pripísal si 15 bodov. V playoff pridal 10 štartov, štyrikrát skóroval a výrazne pomohol Komete k titulu. Slušná bilancia na 18-ročného mladíka. V jednom zápase nastúpil za juniorku Komety Brno a pripísal si 3 body.

8. Casey Mittelstadt

Prekvapivo na 8. mieste je Američan Casey Mittelstadt. V uplynulej sezóne bol Mittelstadt kapitánom univerzitného tímu Eden Prairie High School, kde v 25 zápasoch nazbieral 64 bodov. Následne si ho po perfektných výkonoch stiahol o niečo známejší klub, Green Bay Gamblers, kde je brankárskou jednotkou Slovák Dávid Hrenák. Za Green Bay odohral Mittelstadt 24 zápasov s bilanciou 14+16. Mittelstadt je aj držiteľom bronzovej medaily z MS do 18 rokov.

7. Gabriel Vilardi

Len 17-ročný Gabriel Vilardi by mohol byť draftovaný zo 7. miesta. Vilardi je nebezpečný všestranný útočník, ktorý nastupuje väčšinou na pozícii centra. V uplynulej sezóne pôsobil v prestížnej OHL v tíme Windsor Spitfires, kde si odkrútil 49 zápasov v ktorých nazbieral vynikajúcich 61 bodov. V playoff nastúpil na 7 zápasov v ktorých sa mu podarilo dvakrát skórovať a štyrikrát prihral na gól. Vilardimu sa predpovedá hviezdna budúcnosť.

6. Cody Glass

18-ročný kanadský center, veľmi silný na puku. V minulej sezóne obliekal dres amerického Portlandu Winterhawks, kde si odkrútil 69 stretnutí s vynikajúcou bilanciou 32+62. V playoff to ale oproti základnej časti nebolo až také perfektné – 11 zápasov a 9 bodov. Oproti sezóne 2015/16 si ale polepšil o 67 bodov, čo je výrazný pokrok a očakáva sa, že 188 centimetrov vysoký Glass bude v takýchto solídnych výkonoch pokračovať aj v NHL.

5. Elias Pettersson

Druhým švédskym zástupcom v TOP 10 je Elias Pettersson. Pettersson zatiaľ celú kariéru pôsobil v Timre IK. V uplynulej sezóne hral za mužov v nižšej švédskej lige Allsvenskan, kde mal veľmi slušnú bilanciu. V 43 zápasoch nazbieral 41 bodov. V baráži pridal 3 štarty, v ktorých si pripísal 6 bodov. Timre sa ale bohužiaľ nepodarilo prebojovať do SHL. Za tieto veľmi kvalitné výkony by mal byť draftovaný do 6. miesta.

4. Cale Makar

Makar pôsobil v uplynulej sezóne v AJHL (Alberta Junior Hockey League), čo je pre mnohých ľudí veľká neznáma. V tíme Brooks Bandits nazbieral 75 bodov v 54 zápasoch, čo je na obrancu solídna bilancia. Rovnako ako jeho kolegovia z TOP 10, aj on si predĺžil sezónu. V playoff výrazne pomohol svojmu tímu 16 bodmi v 13 zápasoch.

3. Miro Heiskanen

Prvý a zároveň jediný fínsky zástupca v TOP 10. 17-ročný obranca pôsobil v HIFK Helsinki, kde si odkrútil 37 stretnutí s bilanciou 5+5. V playoff pridal 8 štartov, kde neskóroval, ale trikrát prihral na gól. Heiskanen má zlato aj striebro z MS do 18 rokov, čo je v 17 rokoch slušné.

2. Nolan Patrick

18-ročný takmer 2 metre vysoký center, ktorý vie zahrať aj na pravom krídle, je typologicky podobný hráč ako Connor McDavid. V uplynulej sezóne toho ale veľa nenahral. V 33 zápasoch si pripísal 46 bodov. Sezónu predtým však mal luxusnú bilanciu 102 bodov v 72 zápasoch a aj preto by mal byť draftovaný do druhého miesta. Patrickovi sa predpovedá, že o pár rokov bude hviezdou ako jeho krajan Sidney Crosby.

1. Nico Hischier

Švajčiarsky supertalent. 18-ročný center je obrovskou nádejou do budúcna s veľmi veľkým potenciálom. V uplynulej sezóne pôsobil v prestížnej QMJHL v tíme Halifax Mooseheads, kde v 57 zápasoch nazbieral perfektných 86 bodov. Hischier je jednoducho jeden z najväčších talentov posledného desaťročia.

Zdroj: Sportovymagazin.sk │ Foto: Twitter