Jedným z lídrov Brazílie na tohtoročných MS je obranca Thiago Silva. Skúsený 33-ročný stopér je hlavným pilierom defenzívy “Kanárikov” .Jeho “návrat” do Ruska však v sebe skrýva veľmi silný príbeh, pretože hráč francúzskeho PSG v tejto krajine pred trinástimi rokmi takmer zomrel!

Thiago Silva sa do povedomia širšej futbalovej verejnosti dostal ako hráč milánskeho AC, kapitán už spomínaného PSG, či svojim polročným pôsobením v FC Porto. Práve z tohto portugalského klubu po pol roku v Európe prestúpil v júli 2005 do FK Dinamo Moskva.

Vtedy mladučký Brazílčan ani netušil, že v Rusku ho čaká doslova peklo. V tejto krajine strávil 6 mesiacov úplne osamote v tmavej miestnosti v strachu o vlastný život a s myšlienkami na to, že pravdepodobne si už nikdy nezahrá futbal na profesionálnej úrovni.

Thiago Silva totiž po príchode do Ruska nebol v najlepšej forme a sťažoval sa realizačnému tímu Dinama na určité zdravotné komplikácie. Vtedajší lekársky tím si myslel, že má len niečo ako silnú chrírpku. Neskôr sa však situácia čoraz viac zhoršovala a po dôkladnejšom vyšetrení sa zistilo, že súčasný reprezentant Brazílie trpel tuberkulózou.

Tuberkulóza je infekčné ochorenie, ktoré postihuje všetky tkanivá a orgány v ľudskom tele. Thiago Silva vtedy strávil niekoľko mesiacov osamote na liečení a všetko nasvedčovalo tomu, že jeho kariéra profesionálneho futbalistu je na konci. V tom čase mal iba 20 rokov.

Napokon za Dinamo neodohral ani jediný zápas a 1. januára 2006 odišiel na ročné hosťovanie do brazílskeho mužstva Fluminense FC, do ktorého o rok neskôr prestúpil natrvalo. Thiago Silva sa však svojho sna o vrcholovom futbale v Európe nevzdal a v januári 2009 sa stal za 10 miliónov eur hráčom talianskeho veľkoklubu AC Miláno. Odtiaľ odišiel v lete 2012 do francúzskeho PSG, ktorému je verný dodnes a dokonca sa stal aj jeho kapitánom.

Práve do Ruska sa dokázal Thiago Silva po trinástich rokoch vrátiť, aby spolu so svojim krajanmi bojoval o zisk majstrovského titulu pre rodnú Brazíliu. Mužstvo okolo hviezdneho Neymara zvládlo zatiaľ základnú skupinu a už dnes o 16:00 čaká na “Kanárikov” osemfinálový zápas proti Mexiku.

Zdroj: Fourfourtwo.com | Foto: Twitter