Futbalové MS vo futbalu majú už takmer 100-ročnú históriu a priniesli ohromné množstvo senzácií, veľkých okamihov, emócií, no taktiež bizarné okamžiky či udalosti. V roku 1994 na šampionáte v USA, keď sa naposledy hralo za účasti 24 krajín, vstúpila do dejín aj skupina E.

Keďže na šampionáte bolo spomínaných 24 účastníkov, hralo sa rovnakým systémom, ako v súčasnosti EURO, a teda v šiestich štvorčlenných skupinách, z ktorých postupujú prví dvaja a štyria najlepší z tretích miest. Možností, ktorými sa môžu skončiť skupiny je množstvo, avšak spomínaná skupine E dopadla ako jediná v histórii tak, že všetky celky skončili s rovnakým počtom bodov i nulovým skóre. Ako to?

Najväčším favoritom skupiny boli v tom čase 3-násobní majstri sveta Taliani obhajujúci v USA bronz z domáceho šampionátu 1990. Trio Mexiko, Nórsko a Írsko avšak nemalo v pláne len bojovať o druhé či tretie miesto.

Práve Íri hneď na úvod zdolali Talianov 1:0 a rovnakým výsledkom skončil aj duel Nórska s Mexikom. V druhom kole sa zhodou okolností stretli z kríža víťazi a porazení, a teda, Taliani a Mexiko potrebovali bodovať. Legendárny brankár Pagliuca avšak videl v 21. minúte proti Nórom červenú kartu a s favoritom to nevyzeralo dobre. Avšak, napokon aj o deviatich to Taliani zvládli a vyhrali 1:0. Zle nedobre mohli byť na tom Mexičania, no tí viedli s Írmi už 2:0, takže ani gól európskeho celku zo záveru nič nezmenil.

Do posledného hracieho dňa sa tak šlo za patovej situácie, pričom všetci mohli kalkulovať s tým, že aj remíza by mohla byť dobrá. Predsa len, postupovali aj štyria tretí, pričom štyri body boli prakticky istotou. Čo sa však nestalo? Taliani neudržali vedenie s Mexikom a Íri sa rozišli s Nórmi bez gólov. Suma-sumarum, všetky reprezentácie mali bilanciu 1-1-1 a nulové skóre. Rozhodoval tak až počet strelených gólov, vďaka čomu sa Mexiko stalo jediným 4-bodovým víťazom skupiny v dejinách, o Nóroch platil pravý opak. Na druhé miesto bolo napokon “dosadené” Írsko, tretí boli Taliani.

Práve to ale zahralo Talianom do kariet, pretože sa vyhli Holandsku, ktoré vyradilo Írov. Mexiko pre zmenu zlyhalo s Bulharmi a Taliansko to napokon cez Nigériu, Španielsko a životne hrajúcich Bulharov dotiahlo až do finále. V ňom prehralo v dueli dvoch 3-násobných majstrov sveta po remíze 0:0 na pokutové kopy s Brazíliou.  

Zdroj: Športovýmagazín.sk, FIFA.com | Foto: Twitter