Na svete zrejme nie je veľa futbalových fanúšikov, ktorí by nejako bližšie poznali Artema Dovbyka. Bodaj by aj áno, veď tento 24-ročný útočník ukrajinského celku SC Dnipro by sa šampionátu v pôvodnom termíne zrejme nezúčastnil. V ukrajinskom drese totižto debutoval až v marci tohoto roku.

Jeho doterajšia kariéra nebola nijak zaujímavá, veď ako 18-ročný hosťoval v moldavskej lige a ešte na jeseň 2017 hral po zostupe svojho Dnipra len druhú ligu. Odtiaľ zamieril do Dánska, kde avšak v 45 dueloch strelil len 5 gólov a v lete 2020 sa vrátil do Dnipru. V sezóne 2020/21 sa v jeho drese presadil 10 krát a to mu napokon stačilo na zisk miestenky na EURO 2020.

Tam síce veľa šancí nedostal, no skúsenosť to preňho je. A hlavne, stal sa hrdinom. Svoj jediný štart zaznamenal v osemfinále proti Švédsku, kde naskočil v 106. minúte, aby v poslednej minúte predĺženia posunul Ukrajinu do štvrťfinále, kde si opäť nezahral.

Avšak, jeho priemerný čas na jeden gól bol teda 15 minút, čo sa nikomu inému na šampionáte nepodarilo. Najviac sa mu priblížil stredopoliar Atalanty Mario Pasalić, ktorý strelil taktiež jeden gól, avšak „až“ za 46 minút na travniku.

Čo sa týka hráčov, ktorí strelili viac než jeden gól, je lídrom tejto štatistiky fenomenálny Cristiano Ronaldo. Ten sa za 360 minút presadil 5 krát, a teda, jeho priemer bol 72 minút na gól. Nasledovali ho Kasper Dolberg (3 góly za 226 minút → 75,3 min./gól), Patrik Schick (5 gólov za 406 minút → 81,2 min./gól) a Karim Benzema (4 góly za 349 minút → 87,25 min./gól).

Zdroj: Whoscored.com | Foto: Twitter