Už 34-ročný Juraj Kucka môže byť právom označovaný za jedného z najlepších slovenských futbalistov 21. storočia. Rodák z Bojníc robil prvé futbalové kroky v neďalekej Prievidzi, do seniorského futbalu vstúpil ako 18-ročný v Podbrezovej, no Slovensko mu pochopiteľne začalo byť čoskoro malé.

V roku 2009 zamieril z Ružomberku do Sparty Praha, ostatné desaťročie trávi na talianskych štadiónoch, teda s “menším odskočením si” do Turecka. V Serie A odohral dovedna cez 250 duelov, Slovensko reprezentuje od roku 2008, pričom na konte má už 82 štartov, z čoho niekoľkokrát aj ako kapitán, zúčastnil sa MS 2010, ME 2016 a nepochybne bude patriť medzi lídrov reprezentácie aj v lete na blížiacom sa šampionáte.

Samotný hráč je aktuálne pod zmluvou v Parme, kde v tejto sezóne viackrát nastúpil s kapitánskou páskou. Kontrakt má platný do júna 2022. Avšak zrejme on a ani fanúšikovia nečakali, že v lete 2021 bude riešiť nepríjemnosti. Kucka totižto posilnil Parmu v lete 2018 po jej návrate medzi elitu. Klub v úvodnej sezóne skončil na 14. mieste, v uplynulej sezóne ataktoval hornú polovicu tabuľky a niečo podobné sa čakalo aj teraz.

Realita je avšak trpká. Jeho zamestnávateľ vyhral za 34 kôl len chabé tri duely, na konte má len dvadsať bodov a po prehre v FC Turíne už ani teoretickú šancu na udržanie sa. Kucka bol pritom napríklad podľa renomovaného Whscored.com najlepšie hodnoteným hráčom klubu a medzi stredopoliarmi Serie A sa taktiež zďaleka nestratil.

Preto je na čase položiť si otázku, kde strávi nasledovnú sezónu. S jeho kvalitami by bola zrejme škoda stráviť ju len v Serii B, avšak je otázne, či niekto bude chcieť za čoskoro 35-ročného hráča pod zmluvou platiť, čo i len napríklad 4 milióny eur (to je jeho hodnota podľa Transfermarkt.com). V hre ale určite bude záujem niekoľkých “prvoligových” klubov v Taliansku, kde má vybudovanú dobrú povesť.

Veteránov avšak pomerne s obľubou vítajú v Turecku, kde Kucka už hrával. Nie je samozrejme vylúčené ani jeho zotrvanie v Parme, no aj pre našu reprezentáciu by asi bolo lepšie, ak by ostal v nejakej elitnej súťaži. Ak by zľavil zo svojich platových nárokov a klub z jeho ceny, pomerne zaujímavou možnosťou by bol jeho presun späť do Sparty. Ak by chcel pôsobiť v pohárovej Európe, ako možnosť sa núkajú napríklad popredné celky z exotického Cypru. Návrat na Slovensko zatiaľ asi príliš reálny nebude, aj keď Slovan by možno vedel prekvapiť. Ako vidíte jeho budúcnosť vy?

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter