Nie je nijakým tajomstvom, že návštevnosť a atraktivita našej najvyššej súťaže ide smerom dole. Redaktor Športového Magazínu vidí budúcnosť nasledovne.

 

Prečo sú zmeny nevyhnutné?

V prvom rade preto, lebo šport sa robí pre ľudí. No pri pohľade na štadióny, to tak často nevyzerá. Nie je to tak dávno, čo sa v Košiciach schádzalo v hľadisku pravidelne osem tisíc ľudí, v Trenčíne päť tisíc a priemerné návštevnosti sa pohybovali na urovni troch či štyroch tisíciek ľudí v hľadisku. Sezóna 2015/2016 mala priemernú návštevu sotva 1 800 ľudí na zápas a naša liga vypadla z TOP 10 najnavštevovanejších európskych hokejových líg. Nezáujem divákov ide bok po boku s nižším záujmom médií a sponzorov. A to vyvoláva ešte nižší záujem. Pohľad na 1. ligu je ešte horší, obzvlášť smiešnych deväť tímov v nej v sezóne 2016/17. Jedným z nich bol dokonca outsider Martin “B”. To už 2. liga bola atraktívnejšia…

Aj slepému je však absolútne jasné, že slovenský fanúšik má záujem o hokej. Ale nudí ho zdĺhavý a neaktraktívney model. Na play-off môžme vidieť plné štadióny. Pred takou kulisou sa hneď inak hrá.

Aké zmeny by slovenskému hokeju prospeli?

Variant č. 1

Nebolo by na škodu, ak by sa počet extraligistov zvýšil na dvanásť (prípadne časom na štrnásť) a počet vzájomných zápasov znížil zo šiestich na štyri. Základná časť by mala síce o pár zápasov menej, no o to viac by si divák zápasy vážil a bolo by o čo hrať. Ideálne by bolo, ak by sa na dvanásť tímov zvýšil aj počet tímov v 1. lige.

Následne by prvých osem tímov z extraligy hralo play-off a spodné štyri by mohli ísť do baráže s dvomi, prípadne až štyrmi tímami z prvej ligy. Je jednoznačne dokázané, že barážové zápasy (a aj zápasy tzv. play-out) majú u divákov väčšiu odozvu a vzbudzujú záujem. A taká štrnásťkolová baráž ôsmych tímov by mala svoj náboj. O tom netreba pochybovať.

A na úkor nižšieho počtu zápasov v základnej časti by mohol byť zaujímavým variantom hokejový pohár, ktorý sa už v niektorých krajinách hráva.

Variant č. 2

Žijeme v dobe, ktorej charakteristickou črtou je globalizácia. Tak prečo sa neinšpirovať inými ligami a nepokúsiť sa o nadnárodnú ligu? Rokovania s Čechmi nepriniesli ovocie, pretože česká liga má nespornú kvalitu a je divácky atraktívnejšia, ako napríklad fínska. Priemerná divácka návšteva v Česku je od fínskej ligy o tisíc ľudí na zápas vyššia, od slovenskej o viac ako tri tisíc ľudí!

No neexistuje len Česko. Čo takto vyskúšať spojenie s rakúskou ligou? Rakúska EBEL liga, v ktorej je aktuálne dvanásť klubov, má o 50% vysšiu návševnosť ako naša liga. A docielili to tým, že najvyššiu rakúsku súťaž hrá aj maďarský, slovinský, taliansky či český klub. Od sezóny 2016/2017 dokonca zanikla talianska liga a všetky talianske kluby hrajú v druhej rakúskej lige, ktorá sa tak rozrástla a taktiež nabrala vyššiu kvalitu.

Predstava spoločnej slovensko-rakúskej ligy s prípadnými ďalšími účastníkmi nemusí byť úplne utopistická. Hlavne, ak by sa rozumne domyslel herný systém a aj nižšie súťaže. Stereotypné a nudné zápasy v rámci slovenskej extraligy, by tak boli zabudnuté. No a divácke návštevy, sponzori a úroveň hokeja by šla rozhodne nahor!

Foto: Facebook