Nielen celým Dortmundom, celým Nemeckom či celou Európu, ale celou futbalovou verejnosťou, otriasol v utorok večer škandál. Liga majstrov si totižto nepamätá, že by jej zápas musel byť z podobného dôvodu odložený, respektíve preložený…

Ak sa náhodou nejaký zápas tejto prestížnej súťaže musel niekedy prekladať, tak to bolo z dôvodu, ktorý zapríčinila príroda. Vytrvalý dážď, snehová kalamita či požiar. Tieto dôvody prinútili v minulosti blízkej či vzdialenej preložiť nejaký zápas prestížnej futbalovej či inej súťaže. No toto tu ešte nebolo.

Všetci dobre vieme, že štvrťfinálový zápas Ligy majstrov medzi Borussiou Dortmund a AS Monaco musel byť preložený z dôvodu atentátu na autobus hráčov Borussie, ktorý smeroval z hotelu na štadión. V autobuse sa zranil španielsky obranca Marc Bartra, ktorého zasiahli črepy. “Našťastie” len jeho a našťastie mu nehrozí nič vážne.

Nebude žiadnym prekvapením, ak sa potvrdia dohady o teroristickom útoku, ale posledné správy vraj útok teroristov vylúčili. No nech útok na autobus zinscenoval ktokoľvek, je to vrchol neúcty. Možno sa pýtate, prečo sem pletieme takúto tému. Odpoveď je jednoduchá. Týka sa to športu, no nielen športu. Týka sa to nás všetkých. A prečo sme spomenuli starovek? Aj na to máme jednoduchú odpoveď. Pretože v staroveku sa na všetky spory, všetky boje, všetky vojny počas olympijských hier zabudlo. Počas športového sviatku sa nebojovalo, čím sa preukazovala úcta voči športovcom a usporiadateľom. Dnes tomu tak nie je. V rokoch 1942 a 1946 boli kvôli vojne odložené dva svetové šampionáty vo futbale, v rokoch 1916, 1944 a 1948 taktiež letné olympijské hry. A takto by sme mohli pokračovať ďalej. No a v utorok 11. apríla 2017 sa kvôli šialenému útoku neodohral ani zápas Ligy majstrov, ktorý je tiež svojim spôsobom športovým sviatkom.

Sme proti násiliu, proti teroru, proti neúcte voči športovcom. Snáď streda 12. apríla bude k športu a všetkým zápasom Ligy majstrov prívetivejšia. Snáď sa všetky zápasy, vrátane toho v Dortmunde, odohrajú podľa plánu a nebudeme svedkami podobného zločinu voči športu…

Foto: Facebook