Davis Cup alebo aj majstrovstvá sveta tímov v tenise, sú súťažou, ktorá sa hrá viac, než sto rokov. V posledných rokoch však vinou viacerých faktorov tak trochu stráca prestíž a svoj lesk. Organizátori sa tak budú musieť zrejme v najbližších rokoch uchýliť k niekoľkým zmenám, možno aj zásadným!

Dôvod je jednoduchý. Najlepší hráči prestávajú reprezentovať. Tvrdia, že je náročný. Že to nie sú len “výkriky” do vetra, o tom svedčí aj fakt, že 1. kola tohto ročníka sa zúčastnili len traja tenisti zo svetovej TOP 15. Hráči sú si vedomí toho, že kalendár ATP je extrémne nabitý. Veď od konca januára do konca septembra musia absolvovať štyri grandslamy a osem turnajov série Masters 1000. Na výdych a regeneráciu nie je priestor. No a počas týchto mesiacov sa hrá aj celý Davis Cup, s výnimkou finálového zápasu.

Pravdou je aj to, že reprezentovať by mala byť česť a aj to, že ak nepôjdu reprezentovať najlepší, pôjdu reprezentovať ďalší hráči. Každý aspoň trošku vyspelý štát má v rebríčku ATP niekoľko desiatok hráčov. Lenže diváci sú zvedaví na hviezdy a prípadné súboje elitných hráčov. Tento rok napríklad prišli o zápas Murraya s Raoničom, pretože ani jeden neprijal pozvanie do zápasu Veľkej Británie s Kanadou. Švajčiari prišli len s torzom tímu (bez Wawrinku a Federera), Chorváti detto. No a takto môžme pokračovať ďalej a ďalej…

Riešení je niekoľko. Murray či Djokovič v minulosti navrhovali, aby sa hral Davis Cup dvojročne. Ďalšie varianty hovoria o zápasoch hraných na dva víťazné sety, či o vyhradení napr. dvoch týždňov len pre Davis Cup. Organizátori už tento rok obmedzili dĺžku zápasov tým, že v piatom sete sa hrá na tie-break. To je však len kozmetická úprava, ktorá hráčov príliš neohúrila. Ak chcú organizátori opäť divákom ponúknuť veľké zápasy, musia popracovať na novom systéme, ktorý by vyhovoval všetkým stranám – im, divákom i hráčom.

Foto: YouTube