To, o čom sa hovorilo dlhšiu dobu, je potvrdené. Zasadnutie výkonného výboru FIFA v Zurichu rozhodlo, že aktuálnych tridsaťdva tímov na svetovom šampionáte nepostačuje. Od MS 2026 sa môžeme (ne)tešiť na štyridsaťosem účastníkov.

Futbal sa za takmer storočie, počas ktorého sa konajú MS vo futbale, zmenil a zmeny sa nevyhýbajú ani formátu záverečného turnaja. Od trinástich účastníkov v roku 1930, cez postupné zvyšovania na šestnásť, dvadsaťštyri a súčasných tridsaťdva tímov sa posúva tento počet na štyridsaťosem národných mužstiev. Zmení sa aj formát, od roku 2026 sa bude hrať šestnásť základných skupín, v každej budú tri krajiny. Z každej skupiny postúpia dve krajiny.

Má to priniesť zvýšenie ziskov od sponzorov a z vysielacích práv až o 20%. Naopak, počíta sa so znížením úrovne, resp. s niekoľkými neatraktívnymi zápasmi, nakoľko sa zvýši pravdepodobnosť pre kvalifikovanie sa krajín, ktoré pri súčasnom formáte veľké šance nemali.

Aktuálne stále nie je isté, kde sa budú tieto “revolučné” Majstrovstvá sveta konať. Do úvahy pripadá spoločná kandidatúra Austrálie s Novým Zélandom, USA s Mexikom, no o slovo sa hlási aj Turecko, Kazachstan či Maroko. Definitíva padne v máji 2020.

Podľa nového formátu, ktorý sa stal víťazom spomedzi piatich navrhovaných, sa teda odohrá celkovo osemdesiat zápasov, pričom finalisti odohrajú (rovnako ako doteraz) sedem zápasov.

Zdroj: Ceskatelevize.cz | Foto: Bulawayo24.com