Porovnávania, ktorý športovec je lepší, poprípade vytvárania rebríčkov tých NAJ v určitej oblasti, sú vždy pomerne náročné. My sme sa tentokrát pokúsili zostaviť TOP10 najlepších futbalových hrotových útočníkov za ostatných desať rokov. A úloha to bola priam nadľudská, keďže sme napokon pridali aj 11. miesto. Sme zvedaví, či sa stretne aj s vašim pochopením alebo budete mať odlišný názor.

Len upozorňujeme, že sme sem nezaradili Messiho, Ronalda či Neymara, keďže tí sú považovaní skôr za krídelníkov.

Miesto č. 11 – Edin Džeko

Rebríček otvára kanonier z Bosny a Herzegoviny, za ktorú stihol streliť od roku 2010 slušných 45 gólov, na klubovej úrovni sa začiatkom uplynulého desaťročia presunul z Wolfsburgu do Manchestru City, neskôr mu to strieľalo aj v AS Ríme, pričom dodnes vie byť veľmi nebezpečný.

Miesto č. 10 – Gonzalo Higuaín

V Reale síce prehral súboj s Benzemom, no jeho hviezda žiarila neskôr v Neapole i Juventuse, odkiaľ ho napokon poslali trošku nepochopiteľne preč kvôli príchodu Ronalda, čo mu zlomilo väz. A keďže v reprezentácii to mal dosť náročné, vyššie sme ho zaradiť nemohli.

Miesto č. 9 – Harry Kane

One season wondor alebo aj severolondýnsky Hurikán by mohol byť určite vyššie, no keďže jeho hviezda začala žiariť až v sezóne 2014/15, nemožno ho zaradiť na najvyššie stupienky, hoci už má na konte cez 200 gólov za Spurs a aj skvelých 32 gólov za Anglicko. Keď sa bude podobný rebríček robiť o päť rokov, môže mu pokojne kraľovať. Kto vie.

Miesto č. 8 – Romelu Lukaku

Rovesník anglického kanoniera, ktorí avšak svoje kvality začal ukazovať o niečo skôr. Síce pôsobenie v Chelsea mu nevyšlo a Kane je vo všeobecnosti asi o niečo lepší, Belgičan sa avšak na najvyššej úrovni drží už od sezóny 2012/13. Ako bonus je jeho rekordných 57 gólov za reprezentáciu, z toho hneď 46 od roku 2016!

Miesto č. 7 – Pierre Emerick Aubameyang

Hoci ako mladík nedokázal presvedčiť v AC Miláne, jeho kariéra začala naberať na obrátkach v St. Ettiéne v roku 2012, čoho si čoskoro všimli v Dortmunde. Tam stihol 141 krát v 213 dueloch trafiť do čierneho, svoje kvality dokazuje aj v Arsenale.

Miesto č. 6 – Karim Benzema

V TOP6 sú už len hráči, ktorí sú tridsiatnikmi, a teda celé ostatné desaťročie predvádzajú skvelé výkony. Šestka patrí Benzemovi, ktorý možno doplatil na to, že celé roky musel byť v tieni Ronalda. Aj tak ale suverénne prekonal 200-gólovú métu v drese Realu, za vyššie menovaných ho trošku odsúva fakt, že vo francúzskej reprezentácii má červenú.

Miesto č. 5 – Edinson Cavani

Historicky najlepší strelec PSG, ktorý predtým vo všetkých troch sezónach dokázal prekonať 30-gólovú métu v Neapole je skrátka snajper na pohľadanie. Navyše, 50 z 51 gólov za Uruguaj dal práve od roku 2010, v ktorom bol dôležitým článkom svojej repre na MS v JAR, kde napokon Uruguajci obsadili 4. priečku.

Miesto č. 4 – Zlatan Ibrahimović

Hoci uplynulé desaťročie začal už takmer ako tridsiatnik, je to proste borec až do dnešných dní. Dva skvelé roky v AC Miláne, štyri úchvatné sezóny v PSG, kde ako 34-ročný stihol pokoriť 50-gólovú métu, solídna sezóna v Manchestri United, koncom ktorej avšak prišlo vážne zranenie. Jeho gólostroj pokračoval v americkej MLS a teraz na sklonku štyridsiatky pozdvihol po svojom návrate Milánčanov. Bonusom je post TOP strelca švédskej repre.

Miesto č. 3 – Sergio Agüero

Absolútna stálica Citizens, ktorá na prelome desaťročí ešte ničila súperov v drese Atlética Madrid. Už 255-gólový rekordman bohatého anglického klubu sa tu dokázal ako jediný spomedzi útočníkov udržať navzdory neustálym machináciám šejkov. Džeko, Balotelli, Tévez, Negredo, Jovetić, Bony či Gabriel Jesus sa ho márne pokúšali vytlačiť z pozície. AK niekto strelí šesťkrát v Premier League 20+ gólov a osemkrát behom deviatich sezón sa zastaví na 27-33 góloch naprieč všetkými klubovými súťažami a popritom sa drží po boku Messiho v reprezentácii, musí sa jednať o výnimočnú postavu.

Miesto č. 2 – Luís Suárez

Bola to dilema ale napokon sme sa rozhodli nedať ho na najvyššiu priečku. Možno bol najlepším útočníkom desaťročia, no jeho viaceré časté pokusy o filmovanie, poprípade incident s pohryzením Chielliniho nás presvedčili, že najvyšší stupienok si nezaslúži. Hráčsky je to ale trieda. Veľkolepé výkony v drese Liverpoolu, ktoré si dokázal preniesť do Barcelony, sú toho dôkazom. A najmä sezóna 2015/16, keď strelil 59 gólov za Barcelonu a prestrieľal samotného Messiho! K tomu žiari v drese Uruguaju, ktorému sa nikdy neotočil chrbtom.

Miesto č. 1 – Robert Lewandowski

Dať ho na najvyšší stupienok či nedať? Bol lepší ako Agüero, Suárez a ďalší? Robert je proste trieda! Na vrchol sa nedostal v nejakej špičkovej akadémii. V sedemnástich rokoch kopal III. poľskú ligu, mládežnícki tréneri si ho takmer nevšímali. A on odrazu po nie práve úchvatných číslach v Poznani zostreli Real štyrmi gólmi v semifinále Ligy Majstrov v drese Dortmundu a po presune do Bayernu dokáže zaznamenať päť sezón v rade 40+ gólov na klubovej úrovni. K tomu pridá 63 presných zásahov za Poľsko. Veríme, že jeho zaradenie na absolútny vrchol nikto neodsúdi a nepripíše ho len aktuálnej forme.

Foto: Twitter