Vo štvrťfinále Australian Open proti sebe v kontroverznom zápase nastúpili famózni ľaváci. Svetová 5. Rafael Nadal a svetová 14. Denis Shapovalov. Tento zápas mal byť jeden z najlepších, aké sme v Austrálii mali možnosť sledovať.

Súboj bol bezpochyby veľmi kvalitný a vyrovnaný, až na niekoľko sporných momentov, ktoré narušili jednotlivé výmeny či kvalitu zápasu. Denis Shapovalov sa viackrát nahnevane vyjadril na adresu rozhodcu, kvôli údajne zjavnému zdržovaniu a naťahovaniu času, ktoré robil Rafael Nadal: „Spustili ste hodiny, no trvá to už dosť dlho a on stále nie je pripravený hrať. Musíte ho potrestať. Potrestajte ho! Nie je pripravený hrať! Robíte si zo mňa srandu? Všetci ste skorumpovaní! Všetci ste skorumpovaní”, povedal rozhorčený Shapovalov.

Kanaďan zúrivo reagoval na zdržiavanie Rafaela Nadala a rozhodcu Carlosa Bernardesa, ktorý sa nečinne prizeral počas ich vybičovaného štvrťfinále na Australian Open. Kanadský reprezentant bol úplne rozčarovaný z toho, čo robil španielsky velikán a nazval to neustálym plytvaním časom. Shapovalov, ktorý viedol v druhom sete 1:0, keď prehral úvodný set 6:3, kričal na rozhodcu, že neudelil Nadalovi trest za porušenie pravidiel, pretože medzi jednotlivými podaniami si pre seba bral príliš veľa času, počas ktorého sa už dávno mohlo hrať.

K tejto udalosti sa vyjadril aj tenisový expert Becker, ktorý sa často ukazuje na obrazovkách Eurosportu. Becker uznal, že Nadal spolu s Novakom Djokovičom a Rogerom Federerom „si získali určitý status”.  Taktiež sa vyjadril k tejto kontroverznej udalosti: Shapovalov mal vo svojej reakcii na zjavné porušenie pravidiel pravdu.
„Ak rozhodca bude striktne dodržiavať pravidlá, Shapovalov mal určite pravdu. Servis rozhoduje o tom, ako rýchlo hráte. Nadal nebol pripravený vrátiť sa do hry v čase 45 sekúnd,” zhodnotil expert.

Podľa kolegu a odborníka, ktorý pôsobí tiež na Eurosport Matsa Wilandera, boli Shapovalovove reči prakticky zbytočné, okrem toho, že ho napálili: „Shapovalov zjavne prežíval veľmi emotívne momenty. Zároveň sa možno potreboval rozpáliť. Spôsob, akým sa rozprával s Rafom, bol úctivý a potom sa rozčúlil v dôležitých momentoch kvôli rozhodnutiam rozhodcu. Zároveň narazil na mentálneho obra, ktorého predstavuje Rafael Nadal. Nevadí mi to, ak sa to robí správnym spôsobom. Myslím, že musíte čítať medzi riadkami. Proste to tomu chlapíkovi trvá príliš dlho – je mi jedno, kto to je, vy musíte dodržiavať pravidlá”.

Nadal po postupe do semifinále

Zdroj: Eurosport/tennis/ Foto: Eurosport/tennis/, Instagram/australianopen