34-ročný antukový kráľ Rafael Nadal v nedeľu 11. októbra opäť prepisoval historické tabuľky. Samotný Roger Federer, ktorého Španiel práve dorovnal v počte grandslamových titulov, priznal, že „Nadal dosiahol jeden z najpozoruhodnejšich výsledkov v histórii šport”.

Španielsky tenista totižto už vyhral 20. grandslam, z toho parížsky French Open už po 13. krát. A to je číslo z iného sveta. Aj keby žiadny iný turnaj “veľkej štvorky” nikdy nevyhral, bol by aktuálne v počte trofejí na 4. mieste, veď viac trofejí by mali len Federer (20), Djoković (17) a Sampras (14). Ďalšie legendy ako Lendl, COnnors či Agassi vyhrali 8 veľkých turnajov, Borg 11, Becker “len” 6.

Treba si uvedomiť aj to, že už výkony ako 8 triumfov Djokovića na Australian Open a Federera vo Wimbledone nemajú obdoby. Čo sa týka antukového grandslamu v Paríži, pred Nadalom bol “takmer neprekonateľným rekordérom” Max Decugis. Ten ho vyhral 8 krát, avšak v úplne inej dobe behom rokov (1903-1914). V modernej ére tenisu tu kraľoval Švéd Bjonrn Borg so 6 triumfami behom rokov 1794-1981, inak nikto v Paríži nevyhral viac ako trikrát. A teraz Nadal – ohromných 13 krát!!!

Divákov dvíhalo zo sedadiel, teda skôr pred televíznymi obrazovkami či monitormi počítačov, aj tohtoročné finále. Nadal zdolal svetovú jednotku Djokovića 6:0, 6:2 a 7:5. Na pohľad absilútne jasná záležitosť, hranie sa mačky s myšou. No bolo tomu tak? Každý, kto aspoň trošku sleduje tenis, vie, že ak set skončí 6:0 (a teda niekto dá niekomu kanára), zvyčajne je to jednostranná záležitosť. V takých prípadoch set trvá len výnimočne viac než pol hodinu a zvyčajne porazený hráč dosiahne sotva desať vyhratých loptičiek.

My sme si ale všimli, a určite aj tí, ktorí zápas pozerali, že tomu tak nebolo. Prvý set (6:0) trval predlhých 46 minút, čo je neraz dĺžka setu, ktorý skončí 6:4. Djoković uhral 19 loptičiek, štyrikrát to dotiahol minimálne na zhodu 40:40 a trikrát ho dokonca delila jediná loptička od zisku hry. Získal takmer 40% loptičiek v ňom. V treťom sete dokonca získal viac loptičiek ako Nadal. No na antukového kráľa proste nevyzrel. Aj tak si ale Srb môže povedať, že je len jedným z dvoch hráčov, ktorý Nadal v Paríži zdolali. Stalo sa tak vo štvrťfinále v roku 2015. Na záver len Nadalova kariérna bilancia z antukového vrcholu sezónu – 102 zápasov – 100 víťazstiev a 2 prehry a otázka do vetra: „Zastaví ho niekto v Paríži v roku 2021?”

Zdroj: Marca.com, Wikipedia, Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter