Na Slovensku sa už o pár hodín začne každoročné “májové hokejové šialenstvo“. Už teraz v piatok štartujú v Dánsku Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Slovenský výber vstúpi do turnaja síce až v sobotu, ale bude to zrejme najsledovanejší a najzaujímavejší otvárací zápas našich hokejistov za posledné roky. Súperom zverencov Craiga Ramsayho totiž bude tím Česka a majstrovstvá tak budú mať pre slovenských hráčov, ale aj fanúšikov, špeciálny náboj už od samotného úvodu.

V skupine nás okrem našich bratov čakajú ešte Francúzi, Bielorusi, Rakúšania, Švajčiari, Švédi a olympijskí šampióni z Ruska. Podľa hokejových odborníkov a analytikov by práve výbery Ruska, Švédska a Česka určite nemali chýbať vo štvrťfinále. O posledné postupové miesto by podľa mnohých mali zviesť boj naši chlapci so Švajčiarmi. Na základe výsledkov z posledných rokov nemôžeme určite vstupovať do šampionátu s veľkými očami, ale prečo neskúsiť prekvapiť aj niekoho z favoritov, tak ako sa nám to podarilo na olympiáde proti silnému ruskému tímu. Poďme sa spoločne pozrieť na to najlepšie a najnebezpečnejšie čo nás čaká proti trom najväčším favoritom našej skupiny.

Filip Chytil Česko

Dravá mladosť strieda skúsenosť

Český výber, rovnako ako ten náš, prechádza generačnou výmenou a výrazne sa to ukáže aj na šampionáte v Dánsku. Po iné roky veľký favorit na jednu z medailí tentokrát nebudí až taký rešpekt a odborníci mu veľké šance na medailový úspech nedávajú. Rozhodne však nikto nepochybuje o tom, že Česi, ktorí najmä v skupine predvádzajú vždy parádny hokej, nebudú chýbať vo štvrťfinále.

Hlavnými ťahúňmi by mali byť mladíci Jaškin, Nečas, Faksa, Chytil, teda hráči, ktorí sa presadzujú už aj v zámorí a na ktorých by mala reprezentácia stáť niekoľko najbližších rokov. V dobrom svetle sa na olympiáde ukázal aj ďalší mladík Dominik Kubalík, ktorý po skvelom úvode v Plzni pokračuje v dobrých výkonoch aj vo švajčiarskej lige. Skúsenosti a cenné rady budú v kabíne rozdávať Tomáš Plekanec a Roman Červenka, ktorých prínos bude určite badateľní aj na ľadovej ploche. Mladí perspektívni útočníci sa tak rozhodne majú od koho učiť.

Roman Červenka Česko

Švédsko budú dirigovať produktívni obrancovia

Tréner Rikard Grönborg mal podobne ako jeho predchodcovia pri švédskej reprezentácii plné ruky príjemných starostí s výberom hráčov, ktorí pocestujú do Dánska. Tri korunky posilní až 16 hráčov z NHL, čo Švédov radí automaticky k najväčším favoritom na zlato. Najdôležitejšími postavami tímu budú určite produktívni obrancovia John Klingberg a Oliver Ekman-Larsson. Hviezda Dallasu Klingberg bol dokonca so 67 bodmi tretím najproduktívnejším obrancom základnej časti NHL.

Okrem týchto presilovkových dirigentov budia najväčší rešpekt šikovní útočníci Mika Zibanejad, Gustav Nyquist, Mikael Backlund a Rickard Rakell. Najmä posledný menovaný Rakell si bude chcieť priniesť skvelú formu a vysokú produktivitu z Anaheimu, za ktorý nazbieral tento rok 69 bodov. Slovenskí hokejisti sa tak v zápase proti nim poriadne zapotia a budú musieť siahnuť na dno svojich síl, ak nie ešte hlbšie, pokiaľ chcú pomýšľať na bodový úspech.

Rakell Anaheim

Olympijskí víťazi bez Kovaľčuka, no s Anisimovom a Dadonovom

Hviezdny ruský tím si robí po olympiáde zálusk aj na zlato z Majstrovstiev sveta. 14 olympijských víťazov, síce bez Ilju Kovaľčuka, doplní šestica posíl z NHL. Asi najviac nebezpečenstva pred našou bránou môžeme očakávať od trojice hviezd KHL – kapitána výberu ruskej zbornej Pavla Dacjuka, Nikitu Guseva a Kirila Kaprizova. Nový tréner ruského tímu Ilja Vorobjov si veľa sľubuje aj od príchodu dvoch veľkých hviezd Arťoma Anisimova z Chicaga a Jevgenija Dadonova, ktorý podával celú sezónu výborné výkony a s Floridou až do posledných kôl základnej časti bojoval o play.off.

Na šampionáte mu však tentoraz budú chýbať jeho reprezentační parťáci a bývalí spoluhráči z Petrohradu Vadim Šipačov a Arťemi Panarin. Rýchlonohý krídelník si tak bude musieť nájsť nových spoluhráčov, s ktorými vytvorí jednu z najlepších formácií turnaja. Oproti ostatným veľkým favoritom si Rusi neprinesú do Dánska až tak veľa posíl z NHL, no pri kvalite najlepších tímov KHL si nemôžeme dovoliť Rusov v žiadnom prípade podceňovať. Bolo by však doslova unikátne, ak by sa nám podarilo zaskočiť tím vedený kúzelníkom Dacjukom aj na druhom veľkom turnaji za sebou.

Jevgenij Dadonov Florida

Foto: Instagram