Liga majstrov UEFA je najprestížnejšou klubovou súťažou v Európe, právo zúčastniť sa jej však nemajú len majstri. Na základe výsledkov tímov z jednotlivých líg v LM a EL za posledných päť rokov je zostavený rebríček súťaží. Vďaka vyššiemu umiestneniu v ňom môžu niektoré krajiny reprezentovať v milionárskej súťaži dva, tri či štyri kluby. Ale čo takto päť alebo dokonca šesť?

V sezóne 2017/18 sa po prvýkrát v histórii stalo, že si skupinovú fázu Ligu majstrov zahralo päť klubov z jednej ligy, konkrétne to bola Premier League. Kvarteto Chelsea, Tottenham, Manchester City a Liverpool získalo miestenky z domácej súťaže, Manchester United zase ako víťaz Európskej ligy, ktorý sa neumiestnil v TOP 4.

Rovnako tak by túto miestenku dostal, ak by vyhral Ligu majstrov. Mnohým ale napadlo, že teoreticky by sa mohlo stať, že obe medzinárodné európske súťaže vyhrá zástupca rovnakej krajiny. Zároveň by to mohli byť mužstvá, ktoré sa neumiestnili v TOP 4 v domácej súťaži. Tak by teda mala krajina právo na šesť zástupcov. Alebo nie?

Tím Manchesteru United

UEFA to vyvrátila a jasne poukázala na jedno z pravidiel, ktoré hovorí, že maximálny počet účastníkov v LM z jednej krajiny je päť. Ak by zhodou okolností skutočne nastal vyššie uvedený scenár, klub na štvrtom mieste by musel ísť len do Európskej ligy. Práve tento rok sa niečo také skutočne môže stať, hoci je to už len v teoretickej rovine.

Ak by vyhral Ligu majstrov Liverpool, Európsku ligu Arsenal a zároveň by sa v TOP 4 Premier League umiestnili oba manchesterské kluby, Tottenham a Chelsea, tento prípad by nastal. Aktuálne piata Chelsea ale päť kôl pred koncom stráca na Liverpool desať bodov. Ani zápas k dobru jej fanúšikom ale optimizmus veľmi nepridáva. Ak by z predošlých ôsmych kôl nezískala len tragických sedem bodov, mohlo byť všetko inak a my by sme sa mohli stať svedkami historickej situácie. Dočkáme sa jej niekedy?

Zdroj: Quora.com | Foto: Twitter