Ak by sme mali voliť najlepšieho slovenského hokejistu, väčšina z nás by zrejme označila niekoho z našej „zlatej generácie“. Hráči ako Marián Hossa, Pavol Demitra, Žigmund Pálffy, Peter Bondra, Zdno Chára, Miroslav Šatan, Marián Gáborík a ďalší sa zapísali do pamätí a sŕdc nielen slovenským fanúšikom. Avšak, dosť často sa zabúda na „staršiu“ generáciu.

Ťažko avšak porovnávať „socialistických“ hokejistov s tými „novodobými“, keďže tí starší sa nemali šancu ukázať napríklad v NHL. Avšak, potom sú tu ešte bratia Šťastní, z ktorých si najväčšie meno urobil Peter. Vôbec najproduktívnejší slovenský hokejista v NHL, a to aj napriek tomu, že do nej vkročil až v sezóne 1980/81 ako 24-ročný.

Vo svojich prvých šiestich sezónach dokázal pokoriť 100-bodovú hranicu, neskôr sa mu to podarilo ešte raz. Bravúrny výkon. Avšak, niekto si povie, že v „jeho ére“ sa body získavali v profilige ľahšie, padalo viac gólov, nehrali ju ešte toľkí hráči z Európy. Áno, to všetko je z určitého uhla pravdou.

Ale to, čo dokázal v 80tych rokoch Peter Šťastný otvorilo dvere do NHL neskôr viacerých Slovákom. Čo sa týka jeho produktivity, je naozaj zložité ho porovnať s hráčmi, ktorí vstúpili do súťaže napríklad na prelome tisícročí.

Avšak nemožno nič iné, ako skloniť sa pred skutočnosťou, že v 80tych rokoch bol bratislavský rodák druhým najproduktívnejším hráčom celej NHL, a to za nedostižným „nadpozemským“ Gretzkym, ktorý si hral na svojej vlastnej úrovni.

TOP 15 najproduktívnejších
hráčov NHL v 80tych rokoch

Zdroj: Quanthockey.com | Foto: Twitter