Tipsport liga ako najvyššia hokejová súťaž na Slovensku mala mať v sezóne 2020/21 po prvýkrát v histórii až 14 účastníkov, na čo niektorí odborníci i fanúšikovia reagovali skepticky. Realita, ale môže byť napokon celkom iná.

Vieme, že v ére samostatnosti sa formát našej súťaže viackrát zmenil, pričom medzi elitou hralo vždy minimálne desať a maximálne trinásť celkov. Budúca sezóna mala byť prelomová, keďže právo postúpiť mal garantované víťaz 1. SHL, zatiaľ čo ani posledný tím elitnej súťaže sa nemusel obávať zostupu (ani baráže). Nariadenia vlády týkajúce sa koronavírusu a rozhodnutia kompetentných v slovenskom hokeji však napokon nielenže z pochopiteľných dôvodov neumožnili dohrať ročník 2019/20, ale výrazne narušili aj plány do budúcna.

Najskôr sa začal účastník 1. SHL Bratislava Capitals zaujímať o možnosť pôsobenia v nadnárodnej EBEL lige, kde mu vedenie súťaže po splnení podmienok udelilo licenciu. A keďže práve celok z hlavného mesta bol jasným kandidátom na postup, čo dokladala kvalita hráčskeho kádra i ekonomická stránka (a napokon aj tabuľkové postavenie), ostalo otázkou, či niektorí ďalší účastník 1. SHL bude mať záujem zastať uvoľnené miesto. Už pred koronakrízou to bolo otázne a teraz je takmer isté, že Topoľčany, Martin, Skalica, Dubnica a ani nik iný si takéto bremeno na svoje ramená nevezmú.

Spomínaná kríza spôsobila, že už s takmer 100-percentnou istotou neuvidíme minimálne v sezóne 2020/21 ani jeden maďarský celok, keďže tamojšia vláda núdzovo škrtla dotácie na šport. To, ale nemusí byť koniec. Vedenie detvianskeho hokeja už pred viac než mesiacov avizovalo, že zrejme bude potrebovať výraznejšiu pomoc mesta (regiónu).

A najnovšie sa (pri všetkej vážnosti k situácii) vyjadrili k nezmyselnému návrhu vlády dva ekonomicky najsilnejšie domáce celky – Slovan a Košice. Ich vedenia sa z pochopiteľného dôvodu otvorene priznali k myšlienke neprihlásiť sa. Ak by sa naplnili všetky tieto negatívne správy, elitná súťaž by tak ostala na ôsmych kluboch!

Svoje zastúpenie by mali celky z Banskej Bystrice, Nitry, Trenčína, Popradu, Zvolena, Michaloviec, Nových Zámkov a Liptovského Mikuláša, ktorý bol mimochodom suverénne najslabším účastníkom predošlej sezóny Tipsport ligy. Na predposlednú Detvu stratil 13 bodov a z posledných 20 kôl vyhral štyri len duely. Ako teda bude vyzerať nová sezóna, koľko bude mať účastníkov a kedy vôbec začne? Na tieto otázky zatiaľ nepozná odpoveď zrejme nikto. Nehovoriac o následkoch, ktoré by to mohlo mať pre hokej u nás.

Zdroj: Šport.sk, Športovýmagazín.sk, Hockeyslovakia.sk Foto: Facebook/HK Poprad, Twitter