Na začiatku 90-tych rokov prišiel do Národnej hokejovej ligy veľký počet mladých Európanov, čo natrvalo zmenilo tvár ligy. V súčastnosti sú trendom mladíci, ktorí sú vo veku 20 alebo menej rokov lídrami svojích mužstiev.

V prvom kole bojov o Stanley Cup sa strelecky presadili už štyria hokejisti pod 20 rokov. Trafili sa Nolan Patrick, Nico Hischier, Pierre-Luc Dubois a fínsky megatalent Patrik Laine. Naposledy sa také niečo stalo ešte v časoch Jaromíra Jágra pred 27 rokmi. Vtedy tých strelcov bolo o jedného viac. Až päť a okrem Jágra bol medzi nimi aj ďalší Čech Róbert Reichel.

Sledujte nás aj na Instagrame – TU

Legendárny Jágr sa vo vtedajšej sedemzápasovej sérii jeho Pittsburghu proti New Jersey dokázal až trikrát gólovo presadiť. V spomínanom ročníku dokráčali Penguins až k zisku Stanley Cupu a Jaromír Jágr hneď vo svojej prvej sezóne v NHL získal Stanley Cup. V 24 zápasov vyraďovacej časti si okrem troch gólov pripísal aj 10 gólových nahrávok.

Keď sa pozrieme na tínedžerov v súčasnej NHL, tak všetci zo spomenutej štvorice strelcov hrajú „prvé husle“ vo svojich tímoch. Patrik Laine sa už ako devätnásťročný stal so 44 presnými zásahmi druhým najlepším strelcom v lige a vo veku 19 rokov a 357 dní sa stal aj najmladším fínskym strelcom v play-off NHL. A aby toho nebolo málo, tak s bilanciou 2+2 je aj najproduktívnejším hráčom Winnipegu v play-off.

Talentovaný mladík zo Švajčiarska Nico Hishier hrá v New Jersey prvého centra po boku hviezdneho Taylora Halla. Prvého centra vo svojom klube hrá aj mladý Kanaďan Pierre-Luc Dubois, ktorý v Colombuse režíruje hru formácie s excelentnými strelcami Panarinom a Atkinsonom. Dvojka posledného draftu Nolan Patrick, ktorého si veľmi chváli superstar Philadelphie Jakub Voráček, momentálne zastáva v tíme rolu druhého centra a patrí k veľkým oporám tímu z Pensylvánie.

Najmladší slovenský hokejista, ktorý v tejto sezóne zasiahol do bojov v Národnej hokejovej lige, bol 21-ročný zadák Christián Jaroš, ktorý sa v dvoch stretnutiach predstavil v drese Ottawy Senators. V budúcej sezóne by mohol nakuknúť do NHL aj ďalší mladý slovenský obranca Erik Černák.

Zdroj: Nhl.com | Foto: Twitter